مهاجرت به بلژیک از طریق پناهندگی

عناوین مهم این نوشته

شماره تماس مستقیم :

02191096120

آخرین نوشته های مهاجرت :

تماس با کارشناسان ( تماس - واتساپ ) :

مهاجرت به بلژیک از طریق پناهندگی

مهاجرت به بلژیک از طریق پناهندگی یکی از سخت ترین و پر خطرترین روش هایی است که دیده می شود. پناهندگی به نفع فرد متقاضی نبوده و هرگز نمی تواند انتخاب خوبی به نظر برسد با این اوصاف باز هم دیده می شود که عده ای مهاجرت را انتخاب می کنند، این موضوع سبب شده است که اصول و قوانینی که در خصوص پناهندگی وجود دارد را به سادگی توضیح دهیم.

مهاجرت به بلژیک از طریق پناهندگی

با توجه به ماده یک کنوانسیون به طور کلی پناهندگی در یک کشور به فرد خارجی ارائه می شود که دارای ترس از حضور در کشور مبدا باشد. به طور کلی افرادی که مهاجرت به بلژیک از طریق پناهندگی را انتخاب می کنند ترس از آزار و اذیت در کشور مبدا خود را دارند .

این ترس از عواملی مثل نژاد، قومیت، مذهب و همینطور عضویت در یک گروه اجتماعی خاص صورت می پذیرد در این شرایط فرد ترجیح می دهد که کشور دیگری را برای زندگی انتخاب کند. در نظر داشته باشید که فرد متقاضی در صدد می شود که یک راه برای خروج از کشور خود را دنبال کند و به نظر او ساده ترین راه پناهندگی است. این تصور در 90 درصد مواقع پوچ و بسیار پر خطر خواهد بود.

مهاجرت به بلژیک از طریق پناهندگی

دلایل مهاجرت به بلژیک از طریق پناهندگی

در ابتدا باید مشخص شود که دلایل شما برای مهاجرت به بلژیک از طریق پناهندگی چیست؟ دلایلی که به مامور مربوطه اعلام می کنید باید یکی از موارد گفته شده در این بخش باشد و به غیر از موارد گفته شده هرگز مهاجرت قانونی برای شما فراهم نخواهد شد.

شما نباید هیچ گونه سوابق پزشکی داشته باشید، به این معنی که بروز هیچ نوع بیماری برای شما قابل قبول نخواهد بود و هرگز نمی توانید مهاجرت کنید زیرا در این صورت اینطور معنی می شود که شما قرار است بیماری را به جامعه آماری دیگری منتقل کنید.

دلایل شما باید اساسی باشد به این معنی که از سوی قومی تهدید می شوید و یا مذهب شما به صورتی است که دچار تعرض قرار می گیرید. آسیب های جدی در این زمینه مجازات اعدام، شکنجه و یا رفتارهای تحقیرآمیز وهمینطور مجازات غیر انسانی از کشور مبدا باید باشد.

روند مهاجرت به بلژیک از طریق پناهندگی

به طور کلی شما باید مراحل گفته شده در این بخش را برای پناهندگی طی کنید، در ابتدا باید به اداره مهاجرت مراجعه کرده و مدارک خود را ارائه دهید، در صورت تایید شدن مدارک شما باید به اداره عمومی کمیساریای عالی پناهندگان مراجعه کنید تا مشخص شود که نوع پناهندگی شما به چه صورتی است. افراد بی تابعیت در این مسیر بارها مورد بررسی قرار می گیرند، در نهایت نیز به شورای دادخواهی قانون بیگانگان مراجعه خواهید کرد.

در این بین مقامات نمایندگان اداره عمومی کمیساریای عالی نقش مشورتی دارند و می توانند در سایر مراحل مهاجرت به بلژیک از طریق پناهندگی نیز دخالت داشته باشند و منعی در این لاین دیده نخواهد شد. در بخش بعد می خواهیم بخش های نامبرده در این بخش را به طور دقیق توضیح دهیم و وظایف و شرایط کاری هر یک را به طور دقیق بررسی کنیم.

اصول اداره مهاجرت

افرادی که قصد مهاجرت را دارند باید درخواست خود را به اداره مهاجرت ارسال کنند، بنابراین درخواست مهاجرت به بلژیک از طریق پناهندگی اولین قدمی است که باید فرد متقاضی بردارد. شما برای درخواست خود دو زمان دارید، زمان اول دقیق در لحظه ورود به مرز کشور بلژیک است و زمان بعدی هشت روز پس از ورود به بلژیک خواهد بود.

در گام بعدی اداره مهاجرت درخواست پناهندگان و همینطور هویت فرد متقاضی را مورد بررسی قرار می دهد و مشخص می سازد که خاستگاه و همینطور مسیر حرکت او به چه صورت است. در روند مهاجرت به بلژیک از طریق پناهندگی باید یکی از دو زبان فرانسه و یا هلندی انتخاب شود، که در لحظه ثبت نان مشخص می شود. در این مسیر بهتر است که یک مترجه همراه فرد متقاضی باشد.

گام بعدی در خصوص پرسشنامه ای است که توسط افسر اداره در خصوص اطلاعات فرد متقاضی تکمیل می شود. سوالاتی که در این پرسشنامه نوشته شده است در خصوص دلایل درخواست پناهندگی از سوی فرد متقاضی و همینطور امکان برگشت او است. این پرسشنامه در نهایت در اختیار کمیساریای عالی پناهندگان قرار می گیرد و ضمیمه بخش مصاحبه خواهد شد.

اگر درخواست پناهندگی رد شود فرد می تواند طبق زمان اعلام شده درخواست دیگری به اداره مهاجرت ارسال کند. اما دقت کنید که در درخواست شما باید گزینه های جدیدی قید شده باشد و در غیر اینطور به درخواست شما ترتیب اثر داده نخواهد شد.

این مرکز به نوعی یک مقام مستقل و همینطور مرکزی برای افرادی که قصد مهاجرت به بلژیک از طریق پناهندگی را دارند می باشد و از طرفی تنها سازمانی است که قدرت دارد پرونده های موجود را به طور دقیق مورد بررسی قرار دهد. این توضیحات مشخص می کند که این سازمان اختیار کامل دارد که فرد متقاضی را به عنوان پناهنده تایید و یا درخواست او را رد کند، همچنین در صورت تایید یک سری حمایت های تکمیلی از سوی این ارگان ارائه می شود.

اصول اداره مهاجرت

قوانین شورای دادخواهی قانون بیگانگان

فردی که از سوی اداره پناهندگان جواب منفی گرفته باشد اما هنوز هم مصر به مهاجرت به بلژیک از طریق پناهندگی باشد می تواند درخواست تجدد نظر نماید به این ترتیب تصمیم نهایی از سوی اداره را به تعویض خواهد انداخت.

در این میان شورای قانون بیگانگان وارد عمل می شود و به عنوان یک دادگاه استیناف دو نتیجه را اعلام می کند، به طور دقیق یا درخواست تایید می شود و یا معکوس آن اجرا خواهد شد و نتیجه اعلام شده از سوی این شورا خارج از این دو حالت نیست. این شورا قدرت تحقیق ندارد و اینطور که مشخص است باز هم نتیجه نهایی از سوی اداره عالی پناهندگان اعلام خواهد شد.

امکانات مهاجرت به بلژیک از طریق پناهندگی

حال فرض می کنیم که فرد متقاضی توانسته است مهاجرت قانونی داشته باشد( این احتمال بسیار ضعیف است!). این فرد از سوی دولت بلژیک یک سری حمایت ها اخذ خواهد کرد، اولین و مهم ترین خدمات ارائه شده از سوی دولت بلژیک برای افرادی که پناهندگی داشته اند حمایت مالی است. این قانون از سال 2007 اعلام شده است و تمامی افرادی که توانسته اند پناهنده بلژیک شوند می توانند از کمک های مالی برخوردار شوند.

به فرد پناهنده محل اقامتی برای زندگی داده می شود که البته تنها در حد رفع نیازش خواهد بود، به او انواع امکانات پزشکی و اجتماعی و همچنین کمک های روحی و روانی ارائه می شود. او می تواند در صورت نیاز برای خود وکیل گرفته و همینطور از خدمات رفاهی نیز استفاده کند.

در ابتدای امر افراد در مرکز اقامت جمعی ساکن می شوند و می توانند در طول 4 ماه اول از کمک های موجود استفاده کنند. کمک های موجود در قالب پول روزانه جیبی بوده که به هر فرد ارائه می شود. حقوق های ارائه شده برای بزرگسالان و همینطور کودکانی که به مدرسه می روند و کودکانی که به مدرسه نمی روند متفاوت است.

به طور کلی افرادی که پناهندگی دارند برای اسکان دهی در ابتدای امر دسته بندی می شوند و گروه هایی که آسیب پذیری های خاصی دارند از محل های اقامتی جمعی جدا شده و اسکان بهتری می گیرند.

افرادی که درخواست آنها مشکوک بوده و با درخواست های مجدد توانسته اند مهاجرت به بلژیک از طریق پناهندگی داشته باشند باید تا زمان نامعلومی در اسکان های جمعی زندگی کنند. چنین افرادی حقوق های هفتگی و مقداری غذا دریافت می کنند.

حق کار در طول پناهندگی

اگر فردی که پناهندگی اخذ کرده است بخواهد در بلژیک کار کند باید درصدی از درآمد خود را برای همکاری با مرکز پذیرش ارائه دهد. این هزینه طبق آخرین آمارهای موجود 35 درصد از حقوق ماهانه را شامل می شود. اگر شرایط کاری فرد پناهنده بسیار خوب باشد و از سطح رفاه اجتماعی مناسب برخوردار باشد به نوعی قرار داد کاری او در وضعیت ثابت قرار بگیرد دیگر نمی تواند کمک هایی را دریافت کند. شما باید مسئولان مربوطه را از روند کاری خود مطلع سازید.

روشهای غیر قانونی مهاجرت به بلژیک از طریق پناهندگی

یک سری روش های قاچاق انسان در مسیر پناهندگی وجود دارد که افراد ناگزیر به سراغ این روش ها می روند دقت کنید که در چنین شرایطی از راه های زمینی و دریایی اقدام می شود و برنامه ریزی خاصی در این مسیر دیده نمی شود بارها گزارش شده است که فرد متقاضی در مسیر سفر خود آسیب دیده و جان و مال و خانواده خود را از دست می دهد. در نظر داشته باشید که قاچاق انسان این روزها بسیار رواج دارد و تبلیغاتی زیادی در این مسیر دیده می شود که هرگز نباید گول ان را بخورید.

آیا پس از پناهندگی امکان بازگشت وجود دارد؟

طبق قانون بلژیک افرادی که پناهنده این کشور شده اند دیگر نمی توانند به کشور مبدا باز گردند و این موضوع سبب حساسیت بیش از حد مهاجرت به بلژیک از طریق پناهندگی شده است. در نظر داشته باشید که شما می توانید تنها به اولین کشوری که به آن پای نهاده اید درخواست بدهید و در صورتی که فرد به بلژیک برود و درخواست پناهندگی دهد در صورتی که از قبل درخواست خود را به کشور دیگری داده باشد به درخواست وی در بلژیک ترتیب اثر داده نمی شود.

روشهای غیر قانونی مهاجرت به بلژیک از طریق پناهندگی

مدت زمان رسیدگی به درخواست پناهندگی

هیچ زمان مشخصی در خصوص پناهندگی دیده نمی شود ، طبق آمار مشخص شده است که افراد پناهنده سال ها در کمپ ها زندانی هستند و هنوز هم وضعیت این افراد سامان نگرفته است. به طور کلی زمان حدودی برای اعلام پذیرش درخواست مهاجرت به بلژیک از طریق پناهندگی  برای افراد متقاضی بین 1 الی 3 ماه اعلام شده است و البته این زمان طبق بررسی های اخیر گاه بیشتر نیز خواهد بود.

مهاجرت به بلژیک از طریق پناهندگی برای افراد زیر 18 سال

کودکان و نوجوانان کمتر از 12 سال باید یک کفیل برای خود انتخاب کنند و مسیر بررسی پناهندگی این افراد متفاوت بوده و البته اسکان آنها نیز در محل های مخصوص است. در صورتی که مهاجرت به بلژیک از طریق پناهندگی قانونی طی شود کودکان می توانند در یک سری مدارس تعیین شده به تحصیل مشغول شوند. و از شرایط تحصیل برخوردار شوند.

سایر نوشته های مهاجرت :

مهاجرت به دومنیکا از طریق کارافرینی

مهاجرت به دومنیکا

امروزه افراد زیادی به دنبال گزینه مهاجرت به دومنیکا هستند. افراد متقاضی برای گرفتن پاسپورت دومنیکا و حق شهروندی، روش های مختلفی مانند مهاجرت از

مطالعه »
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نام کارشناس :
آتنا الوند
نام کارشناس :
فرهان مسعودی
نام کارشناس :
رها قلاوند