مهاجرت به استرالیا از طریق پناهندگی

سایت سفریار هیچ گونه فعالیتی در زمینه پناهندگی انجام نمی دهد.
هدف از این مطالب صرفا جهت اطلاع رسانی می باشد. 

تور ارزان تایلند

استرالیا سرزمین اصلی کوچکترین قاره جهان یعنی ( قاره اقیانوسیه) است. این کشور پهناور و توسعه یافته با مساحت تقریبی 7,686,850 کیلومتر مربع ، در نیمکره جنوبی کره زمین واقع شده است. استرالیا با هیچ کشوری مرز خاکی نداشته و اطراف آن را از 4 جهت چندین دریا و خلیج همچون اقیانوس آرام ، اقیانوس منجمد جنوبی و اقیانوس هند در بر می گیرد. پایتخت این کشور، شهری به نام کانبرا است که محل قرارگیری مجلس کشور و خانه فرماندار کل است.

مهاجرت به استرالیا

به طور کلی کلمه مهاجرت، یعنی جابه جایی افراد با هدف های متفاوتی همچون کار،تحصیل و زندگی بین چند محل است. در واقع انسانها با دلایل مختلف و متفاوتی از کشوری به کشور استرالیا مهاجرت می کنند و این دلایل فقر و تنگدستی، بیماری، مسائل سیاسی، جنگ و فقدان امنیت، بلایای طبیعی و… را در بر می گیرد. همواره بین دو کلمه مهاجر وتوریست تفاوت اساسی وجود دارد و نباید این دو را به یک معنی در نظر گرفت . این تفاوت از مدت زمان سفر ناشی می شود،  به طوری که اگر فرد قصد سفر و اقامت برای زمان کوتاهی را دارد، دیگر نمی توان آن را مهاجر نامید و به آن توریست یا گردشگر می گویند.

وقتی فردی بنا به دلایل مختلفی قصد سفر و مهاجرت به کشور دیگری را دارد ، برای اخذ اقامت موقت یا دائم در این کشورها نیاز به دلیل و برهان منطقی همچون کار، تحصیل، سرمایه گذاری و…. است . یکی از این روش ها، مهاجرت از طریق پناهندگی است. که در این مقاله تلاش بر این داشتیم که شرایط لازم برای پناهندگی در استرالیا یکی از روش و راه های آن یعنی مهاجرت به استرالیا از طریق پناهندگی را شرح دهیم . اما با توجه به موانع و مشکلاتی که در روش مهاجرت از طریق پناهندگی وجود دارد؛ توصیه می شود که متقاضی به عنوان آخرین راه حل برای اقامت خود در کشوری دیگر این روش را انتخاب کند.

مهاجرت به استرالیا

مهاجرت به استرالیا از طریق پناهندگی

پناهندگی به کشوری دیگر تنها در صورتی رخ می دهد که، شرایط سخت و خطرات بالقوه و بالفعل و همچنین ترس از آزار و اذیت  برای شهروندان یک کشور آن ها را مجبور به فرار بدون بازگشت به کشورشان کرده است. این خطرات و تهدیدات شامل عوامل سیاسی، امنیتی، طبیعی و مذهبی است.

در کشورهای متمدن دنیا، تلاش بسیار زیادی برای تسهیل امر پناهندگی و فراهم کردن زمینه ای برای به رسمیت شناختن و مشروعیت امر پناهندگی در کشورهای جهان انجام شده است. با این وجود فرد متقاضی پناهندگی، می تواند در بخشی از قوانین و مقرارت بین المللی، از حقوق و مزایایی برخوردار شود. همواره به یاد داشته باشید که دو کلمه مهاجر و پناهنده با یکدیگر تفاوت زیادی دارند ؛ افراد مهاجر به قصد اقامت دائم یا موقت کشورشان را ترک می کنند اما فرد پناهنده به قصد فرار از مشکلات و خطرات موجود در کشورش، قصد مهاجرت به کشوری دیگر را دارد.

مهاجرت از طریق پناهندگی به استرالیا، یکی از راه های مهاجرت به این کشور است. در سال های اخیر، مهاجرت و پناهندگی به استرالیا با محدویت های قانونی مواجه شده است، به طوری که، تعداد قابل توجه از در خواست های مهاجرت به استرالیا از طریق پناهندگی در بازه زمانی سال های 2015 تا 2017 مورد پذیرش قرار نگرفت. متاسفانه، اخیرا برخی از موسسه های کلاهبرداری با اخذ ویزای توریستی استرالیا و اعلام پناهندگی با ویزای توریستی این کشور،  تحت عنوان پناهندگی قانونی به استرالیا سعی در فریب افراد دارند. این کار در واقع، دور زدن قانون و سوء استفاده از کنوانسیون ژنو نامیده می شود. بهتر است که افراد قبل از مهاجرت به استرالیا از طریق پناهندگی در آن ، ابتدا از قوانین پذیرش پناهندگی در این کشور آگاهی لازم را کسب کرده و از بیان اندیشه و ادعاهای دروغین همچون اعلام پناهندگی به دلیل مسیحی شدن و تهدید خطر مرگ در ایران برای مهاجرت به کشور استرالیا از طریق پناهندگی پرهیز کنند.

مهاجرت به استرالیا از طریق پناهندگی

دلایل مهاجرت به استرالیا از طریق پناهندگی

استرالیا یکی از کشور های محبوب ایرانیان برای مهاجرت است. دلایل این امر را می توان موارد زیر برشمرد که عبارتند از: 

موقعیت شغلی

اقتصاد عالی و قوی  کشور استرالیا حتی در دوره رکود جهانی از دلایل اصلی و مهم مهاجرت به این کشور است. نرخ بیکاری در استرالیا به شدت پایین بوده و حضور افراد متقاضی مهاجرت در این کشور می تواند نیاز به ایجاد مشاغل بسیار در این کشور را تامین کند.

کیفیت زندگی

استرالیا به دلیل برخورداری از آب و هوای خوب، آلوگی به شدت کم بخاطر پایین بودن سطح جمعیت و مناظر دیدنی و جذاب مقصد خوبی برای مهاجرت افراد است.همچنین سطح زندگی در آن بالا می باشد.

سطح سواد

استرالیا بزرگترین کشور در زمینه صادرات خدمات تحصیلی به جهان است . سطح بالای سواد و آموزش در این کشور از دلایل مهاجرت از طریق تحصیلات است.افراد با تحصیل در دانشگاه های این کشور می توانند از سطح تحصیلی بالایی برخوردار شوند.

وابستگی خانوادگی

ازآنجایی که استرالیا یکی از مقصد های محبوب ایرانیان برای مهاجرت است ، بنابراین جمعیت زیادی در این کشور اقامت داشته و این دلیلی برای مهاجرت سایر افراد به این کشور بخاطر پیوستن به نزدیکان خود است.

تنوع فرهنگی

استرالیا از تنوع فرهنگی بیشتری نسبت به سایر کشورها برخوردار است . دلیل این امر می تواند بخاطر تولد ساکنین این کشور در خارج از خاک استرالیا و یا دارا بودن پیشینه ای غیر از استرالیا باشد. همچنین چند سال قبل میزان مهاجرت به این کشور بسیار زیاد بود و این خود می تواند یکی دیگر از دلایل تنوع فرهنگی باشد.

دلایل مهاجرت به استرالیا از طریق پناهندگی

امنیت

امنیت در کشور استرالیا بسیار بالا بوده و کمتر در این کشور شاهد ارتکاب جرم هستیم . علاوه بر این، کشور استرالیا به دلیل عدم امنیت در بسیاری از کشورها به ساکنین چنین کشورهایی، ویزای پناهندگی اعطا می کند. به طور کلی روندی که باید فرد برای ثبت و تایید درخواست مهاجرت به استرالیا از طریق پناهندگی طی کند، بسیار سخت و مشکل است و  به احتمال خیلی زیاد ممکن است موافقت با چنین درخواستی توسط کشور مقصد به نتیجه نرسد. بنابراین اگر افراد تنها بخاطر علاقه ای که به زندگی در یک کشور مثل استرالیا را دارند اقدام به مهاجرت و پناهندگی می کنند و از شرایط لازم برای پناهندگی برخوردار نیستند، بهتر است که هیچ زمان چنین راهی را برای مهاجرت خود اتخاذ نکنند و تنها در صورتی این درخواست مهاجرت به کشور استرالیا از طریق پناهندگی توسط کشور مقصد پذیرفته خواهد شد که، شرایط زندگی در کشور فرد متقاضی به قدری سخت و دشوار باشد که آن فرد از آنجا فرار کرده و نتواند به کشور خویش باز گردد ، بنابراین توصیه می شود که، روش مهاجرت به استرالیا از طریق  پناهندگی را به عنوان آخرین راه حل برای خود در نظر گیرند.

در واقع پس از ثبت درخواست مهاجرت از طریق پناهندگی به استرالیا، دقت و توجه ماموران پناهندگی کشورها در بررسی دقیق مدارک و شرایط فرد متقاضی به قدری بالا است که نمی توان حتی با کمترین احتمال آن ها را فریب داد.

شرایط مهاجرت از طریق پناهندگی به استرالیا

بسیاری از مردم در مرزهای کشور خود از امنیت کافی برخوردار نیستند و بازخورد و نتیجه چنین بحرانی در اکثر مواقع فرار و  طی کردن مسیرهای خطرناک برای پناهندگی در کشور مقصد است.

کشور استرالیا از جمله کشورهایی است که بنا بر برنامه بشر دوستانه خود پذیرفت که در بازه زمانی ۲۰۰۸-۲۰۰۹ حدود ۱۳۵۰۰ پناهنده وارد این کشور شوند. در واقع این طرح پناهندگی افرادی را در بر می گیرد که به دلایل مختلف در کشور خود مورد آزار و اذیت قرار گرفته و نیازمند اسکان در کشوری دیگر هستند.امروزه، طبق سیاست های کشور استرالیا افرادی که بدون ویزای معتیر یا به طور غیر قانونی وارد خاک این کشور شده باشند را دستگیر کرده و همچنین ورود پناهجویان را محدود می کند.

به طور کلی ، افرادی که به صورت غیر قانونی (طبق ماده ۳۱ کنوانسیون) با مهاجرت به استرالیا از طریق پناهندگی وارد این کشور شده اند؛ باید فورا خود را به مراجع مربوط معرفی کرده و دلایل و شرایط خود را برای مهاجرت به استرالیا از طریق پناهدگی ارائه نمایند، در غیر این صورت حتما مجازات خواهند شد.

شرایط مهاجرت از طریق پناهندگی به استرالیا

مهاجرت از طریق پناهندگی با اسکان مجدد در مناطق آزاد استرالیا

در مهاجرت به استرالیا از طریق پناهندگی به منظور اسکان مجدد انسان های نیازمند به کمک های بشر دوستانه در استرالیا، این طرح به مرحله اجرا در آمده و به 2 بخش تقسیم می شود :

برنامه پناهندگی

در این بخش افرادی که در کشورشان مورد تعقیب و پیگرد قانونی قرار گرفته اند، برای مدتی در خارج از خاک کشورشان زندگی کرده و برای اسکان و اقامت خود در کشوری دیگر نیازمند کمک هستند. بدین منظور بامهاجرت از طریق پناهندگی قصد دارند که در این کشور پناهنده شده و زندگی کنند. در این دسته برای استفاده از این نوع ویزای استرالیا، اگر یکی از اعضای درجه اول خانواده شخصی ( والدین، فرزند و یا همسر)، اسپانسر متقاضی بشود، آن شخص می تواند در داخل خاک کشور استرالیا برای این ویزا اقدام کند.

برنامه بشر دوستانه Special Humanitarian Programme (SHP)

افرادی واجد شرایط این بخش می شوند و این نوع ویزا برای مهاجرت به استرالیا از طریق پناهندگی را دریافت می کنند که : از خارج خاک کشور استرالیا درخواست مهاجرت به کشور استرالیا از طریق پناهندگی خود را صادر کرده باشند. و یا به دلایل بسیار فاحشی مورد تبعیض و نقض حقوق انسانی در کشورشان قرار گرفته اند.

یکی از افراد زیر باید واجد شرایط اسپانسری برای فرد متقاضی ویزای مهاجرت به استرالیا از طریق مهاجرت باشد:

  • شهروند یا تبعه ی استرالیا
  • مقیم دائم در استرالیا
  • شهروند نیوزیلندی
  • یک سازمان معتبر در استرالیا

قابل ذکر است که تعداد درخواست برای این نوع طرح بسیار بیشتر از تعداد ویزاهای قابل صدور در 1 سال استرالیا می باشد.

مهاجرت از طریق پناهندگی با اسکان مجدد در مناطق آزاد استرالیا

مهاجرت به استرالیا از طریق پناهندگی با ویزای حفاظت

این طرح برای کسانی که در داخل خاک کشور استرالیا اقامت دارند، مناسب است و زیر مجموعه ی برنامه ی پناهندگی و بشر دوستانه محسوب می شوند. به طور کلی 3 نوع ویزا برای افراد متقاضی مهاجرت به استرالیا از طریق پناهندگی وجود دارد که افراد متقاضی می توانند متناسب با شرایط از هرکدام  آن ها استفاده کنند :

مهاجرت از طریق پناهندگی به استرالیا با ویزای کلاس XA 

 این نوع ویزا برای افرادی کاربرد دارد که به صورت قانونی وارد خاک استرالیا شده باشند. این نوع ویزا به فرد اجازه داشتن همراه می دهد و لازم است که برای اقدام به درخواست ویزا،  تمامی همراهان در این زمان در خاک این کشور حضور داشته باشند. همچنین افراد متقاضی با داشتن این نوع ویزا اجازه ی اقامت دائم و کار و استفاده از خدمات درمانی در این کشور را دارند.

مهاجرت به استرالیا از طریق پناهندگی با ویزای کلاس  XD

این نوع ویزا برای افرادی کاربرد دارد که به صورت غیرقانونی وارد خاک استرالیا شده و اجازه داشتن همراه با خود را دارند. فرد متقاضی با داشتن این نوع ویزا می تواند تا مدت زمان ۳ سال در خاک استرالیا اقامت داشته و در این کشور کار کند. همچنین اجازه دسترسی به خدمات درمانی و اجتماعی این کشور را دارد. فرزندان متقاضی نیز در این مدت تعیین شده این اجازه را دارند که به مدرسه بروند.  متقاضی از تاریخ ۱۶ دسامبر ۲۰۱۴  به بعد در صورتی که  تمایل به سفر به سایر کشور ها یا کشور مبدا خود را دارد، می بایست از اداره مهاجرت استرالیا اجازه بگیرد؛ در غیر این صورت ویزایش لغو خواهد شد.

مهاجرت از طریق پناهندگی به استرالیا با ویزای کلاس XE 

این نوع ویزا برای افرادی کاربرد دارد که به صورت غیرقانونی وارد خاک استرالیا شده و قصد کار یا ادامه ی تحصیل در مناطقی مشخص از استرالیا را دارند.. با داشتن این ویزا متقاضی اجازه زندگی و کار در استرالیا را تا ۵ سال دارا می باشد. این ویزا بعد از مهاجرت به استرالیا از طریق پناهندگی ، این امکان را به فرد متقاضی می دهد که به خدمات درمانی و اجتماعی استرالیا دسترسی داشته و فرزندانش اجازه رفتن به مدرسه در این مدت را دارند.همچنین از دیگر مزایای این ویزا، در صورتی که متقاضی شرایط لازم را داشته باشد ، امکان درخواست سایر ویزاها ( بجز ویزای حفاظت دائم) را در آینده دارد.

اگر متقاضی بعد از مهاجرت از طریق پناهندگی به استرالیا، این ویزا را دریافت کند و سه سال و نیم از اقامت 5 ساله اش در استرالیا گذشته باشد؛ درصورت داشتن هر یک از شرایط زیر، متقاضی و همراه خود ( در صورت اسپانسر شدن) واجد شرایط درخواست مجدد ویزا است :

  • کار در مناطق خاص استرالیا
  • بهره مندی از خدمات اجتماعی
  • تحصیل تمام وقت در مناطق خاص استرالیا
  • هر سه شرایط بالا

مهاجرت به استرالیا از طریق پناهندگی با ویزای حفاظت

وضعیت حقوقی پناهندگان

کشور استرالیا تا سالهای اخیر به عنوان یک کشور پناهنده پذیر شناخته شده است ؛ اما اخیرا، این دولت با ورود های غیر قانونی به این کشور در جهت اعلام پناهندگی به شدت برخورد کرده ، و نتیجه برخورد با چنین مسئله ای حبس پناهجویان در جزیزه ماناس و یا اعزام آن ها به کشور اندونزی است. وضعیت دردناک و تاسف بار پناهجویان در اردوگاه ها و کمپ های استرالیا نشانگر این مسئله است که مهاجرت به استرالیا از طریق پناهندگی به صورت غیرقانونی، نمی تواند انتخاب مناسبی برای زندگی و اقامت در این کشورباشد.

پس چه بهتر است که افراد بعد از دریافت ویزای توریستی این کشور،  به صورت قانونی، خود را به خاک کشور استرالیا رسانده ، و درخواست مهاجرت از طریق پناهندگی خود را به مراجع مربوطه مطرح و اعلام کنند. مطابق با قانون پناهندگی استرالیا، فرد متقاضی باید درخواست مهاجرت به استرالیا از طریق پناهندگی در این کشور، ظرف مدت 6 ماه  ثبت و مطرح کند. در غیر این صورت اگر مدت زمان مذکور پایان یابد، با درخواست مهاجرت به کشور استرالیا از طریق پناهندگی فرد متقاضی موافقت نخواهد شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.