بلیط هواپیما ایران ایر

شرکت هواپیمایی ایران ایر یا همان شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران به دلیل داشتن مقاصد پرواز داخلی و خارجی زیاد در بین مسافران محبوبیت زیادی دارد. رزرو بلیط هواپیما ایران ایر از طریق آژانس های هواپیمایی و سامانه آنلاین امکان پذیر می باشد. بلیط هواپیما ایران ایر مانند دیگر بلیط های هواپیمایی در فصول مختلف سال قیمت های متفاوتی دارد. اگر قصد رزرو بلیط هواپیما ایران ایر را دارید، تا انتهای مطلب با ما همراه باشید تا اطلاعات زیادی در مورد نکات مربوط به رزرو بلیط، شرایط استرداد، نوع کلاس هواپیماهای ایران ایر، لیست مقاصد پروازهای داخلی و خارجی ایران ایر و … به دست بیاورید.

شرکت هواپیمایی ایران ایر

در سال 1340 با ادغام دو شرکت هواپیمایی ایران ایرویز و پرشین ایرویز، شرکت هواپیمایی ایران ایر که نام رسمی آن هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران می باشد، تشکیل شد. این شرکت از ابتدای تأسیس خود در سال 1340 در ایران با نام هما (هواپیما ملی ایران) شناخته شده است. این شرکت با 56 سال پرواز در منطقه خاورمیانه یکی از قدیمی ترین شرکت های هواپیمایی فعال است. فردی به نام ادوارد زهرابیان در پاییز 1340 آرم و لوگوی شرکت هواپیمایی ایران ایر را براساس سرستون پرنده نمایی از تخت جمشید طراحی کرد. این آرم نشان ایران ایر می باشد و رنگ آن آبی پررنگ است، جایگاه نشان هما در قسمت انتهای هواپیما یعنی بر روی دم آن می باشد. شرکت هواپیمایی ایران ایر با بیش از 50 سال سابقه درخشان در زمینه جابه جایی مسافر، بار صادراتی و واردتی و پست در داخل و خارج از کشور در دهمین جشنواره ملی قهرمانان صنعت در سال 1392 به عنوان یکی از برندهای برتر ایران شناخته شد. ایران ایر در سراسر جهان دفاتر فروش متعددی دارد. 41 شعبه بین المللی آن در سراسر جهان و 23 شعبه داخلی آن در ایران فعالیت دارند.

شرکت هواپیمایی ایران ایر

مدل هواپیماهای ایران ایر

یکی از عوامل تاثیرگذار در کیفیت پروازهای هواپیمایی شرکت های مختلف و از جمله ایران ایر نوع و مدل هواپیماهای آن است. برای مسافرانی که قصد تهیه بلیط هواپیما ایران ایر را دارند قطعاً نوع و مدل هواپیما بسیار مهم می باشد. در ادامه مطلب به مدل هواپیماهای ایران ایر و تعداد فروند فعال و زمین گیر آن اشاره می کنیم:

 • B747-100/200: یک فعال، سه غیر فعال
 • B747SP: سه فعال
 • A330-200: دو غیر فعال
 • A300-600: چهار غیر فعال
 • A300-B2/B4/F: چهار فعال، پنج غیر فعال
 • A310: یک فعال، یک غیر فعال
 • A321: یک غیر فعال
 • A320: شش غیر فعال
 • MD-80: سه غیر فعال
 • F100: سیزده فعال، سه غیرفعال
 • ATR72-600: چهار غیر فعال

کلاس های پروازی ایران ایر

کلاس های پروازی شرکت هواپیمایی ایران ایر براساس متغیرهای مختلف تقسیم بندی می شوند، این کلاس ها از نظر ارائه خدمات و شرایط با یکدیگر متفاوت می باشند. قیمت بلیط هواپیما ایران ایر بسته به نوع کلاس و امکانات آن متفاوت می باشد، در جدول زیر به کلاس ها و زیرگروه های آن اشاره می کنیم:

کابین هما: زیرگروه c، J، I

کابین اکونومی: زیر گروه  N، V، Y، M، L، Q

اکونومی جانبازان، خانواده شهدا و معلولین: زیرگروه O

بلیط های کلاس اکونومی، از بلیط های درجه 1 و بیزینس کلاس هما ارزان تر می باشد و جایگاه آن در صندلی های انتهای هواپیما می باشد.

مسیرهای پروازی شرکت ایران ایر

شرکت هواپیمایی ایران ایر در حدود 35 مقصد پرواز داخلی و 28 مقصد پرواز خارجی دارد. در ادامه مطلب اشاره می کنیم:

لیست پروازهای داخلی

آبادان، اهواز، اردبیل، بندرعباس، بندر لنگه، بیرجند، بوشهر، چابهار، گرگان، اصفهان، کرمان، کرمانشاه، کیش، لار، مشهد، قشم، رشت، ساری، شیراز، تبریز، ارومیه، یزد، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی و زاهدان .

لیست پروازهای خارجی

پروازهای خارجی ایران ایر به کشورهای اروپایی شامل: ترکیه (آنکارا و استانبول)، هند، لبنان، چین، آذربایجان، ازبکستان، مالزی، سوریه، امارت، عراق، دمشق، کراچی، نجف

پروازهای خارجی ایران ایر به کشورهای آسیایی شامل: آلمان (فرانفورت، کلن و هامبورگ)، انگلستان، اتریش، فرانسه، روسیه، ایتالیا (میلان و رم)، سوئد (استکهلم و گوتنبرگ)، هلند.

مسیرهای پروازی شرکت ایران ایر

قوانین حاکم بر بلیط هواپیما ایران ایر

قوانین تغییر و استرداد بلیط خارجی

قوانین تغییر و استرداد بلیط هواپیما ایران ایر برای مسیرهای پروازی بین المللی به شرح زیر می باشد:

مقررات مربوط به تغییر زمان پرواز خارجی و استرداد آن طبق اطلاعاتی که بر روی بلیط ها درج شده است، می باشد یا طبق قوانینی که در سایت ها در هنگام رزرو بلیط ثبت شده است. به همین خاطر هنگامی استرداد بلیط، می توانید به لیست رزروها بروید و در صفحه اول سایت های اینترنتی رزرو بلیط، گزینه مربوط به استرداد را انتخاب کنید و سپس دلیل استرداد را انتخاب کنید.

قیمت بلیط های رفت و برگشتی اگر همزمان رزرو گردند نسبت به حالتی که یک طرفه رزرو گردند، ارزان تر می باشد. در صورتی که بخواهید درخواست استرداد بلیط رفت و برگشت را بدهید چنان چه یک مسیر آن استفاده شده باشد هزینه استرداد با کسر مسیر یک طرفه و طبق بالاترین نرخ موجود در آن کابین صورت می گیرد. چنان چه مسیر دوم به صورت No-Show باشد هزینه آن نیز لحاظ می گردد.

کلاس نرخی E و N را نمی توانید استرداد کنید به دلیل این که غیر قابل استرداد می باشد، و بلیط هواپیما ایران ایر در صورت کنسلی برگشت داده نمی شود.

اگر کلاس نرخی C، V و Y به هر دلیلی از زمان صدور تا قبل ساعت 12 روز قبل از پرواز استرداد یا تغییر یابد از هزینه کل بلیط هواپیما ایران ایر 20 درصد کسر می گردد. اگر بعد از ساعت 12 روز قبل از پرواز برای تغییر و استرداد اقدام گردد از هزینه کل بلیط هواپیما ایران ایر 40 درصد کسر می گردد.

اگر کلاس نرخی Q و M به هر دلیلی از زمان صدور تا قبل ساعت 12 روز قبل از پرواز استرداد یا تغییر یابد از هزینه کل بلیط هواپیما ایران ایر 30 درصد کسر می گردد. اگر بعد از ساعت 12 روز قبل از پرواز برای تغییر و استرداد اقدام گردد از هزینه کل بلیط هواپیما ایران ایر 60 درصد کسر می گردد.

قوانین تغییر و استرداد بلیط داخلی

کلاس نرخی E و N غیر قابل استرداد می باشد، اگر بلیط هواپیما ایران ایر که از این نوع کلاس می باشد تاریخ آن رد شود هزینه آن برگشت داده نمی شود.

اگر کلاس نرخی J، C، V و Y به هر دلیلی از زمان صدور تا قبل ساعت 12 روز قبل از پرواز استرداد یا تغییر یابد از هزینه کل بلیط هواپیما ایران ایر 20 درصد کسر می گردد ولی اگر بعد از ساعت 12 روز قبل از پرواز برای تغییر و استرداد اقدام گردد، از هزینه کل بلیط هواپیما ایران ایر 40 درصد کسر می گردد.

اگر کلاس نرخی Q و M به هر دلیلی از زمان صدور تا قبل ساعت 12 روز قبل از پرواز استرداد یا تغییر یابد از هزینه کل بلیط هواپیما ایران ایر 30 درصد کسر می گردد ولی اگر بعد از ساعت 12 روز قبل از پرواز برای تغییر و استرداد اقدام گردد از هزینه کل بلیط هواپیما ایران ایر 60 درصد کسر می گردد.

خدمات و کترینگ ایران ایر

خدمات و کترینگ ایران ایر

کترینگ هما در سال 1346 تأسیس گردید، این کترینگ با مساحت تقریباً 8033 متر مربع یکی از بزرگ ترین کترینگ های منطقه خاورمیانه می باشد. فضای این مجموعه شامل بخش اداری، آماده سازی و تولید، انبار و … می باشد. بیش از هزار نفر نیروی انسانی در این مجموعه برای ارائه پذیرایی و خدمات رفاهی به مسافران و کادر پروازی در تلاش هستند. کترینگ هما استانداردهای بین المللی کیفیت غذا و گواهینامه گردشگری حلال را اخذ نموده است. پرسنل هما در تهیه تمام غذاها از مواد غذایی سالم و باکیفیت استفاده می کنند که این باعث برتری و وجه تمایز این کترینگ با دیگر کترینگ های خاورمیانه شده است. برنامه های غذایی این کترینگ براساس استانداردهای بهداشتی و منطبق با اصول تغذیه و سلامت می باشد. این کترینگ در شهرهای تهران، تبریز، شیراز، مشهد و اصفهان دارای شعبه فعال می باشد.

علاوه بر کترینگ هما، در فرودگاه امام خمینی کترینگ دیگری احداث گردید. مساحت این کترینگ سه طبقه حدود 16000 متر مربع می باشد، در ساخت این کترینگ از مشاوره شرکت کترینگ های آلمان استفاده شده است. تجهیزاتی مانند دستگاه های تهیه و تولید مواد غذایی، آزمایشگاه های کنترل شیمیایی و میکروبی، تجهیزات مرتبط با صنایع غذایی و منطبق با استانداردهای ایزو 22000 مبنی بر سیستم حصپ در کترینگ جدید وجود دارد

مجوزها و گواهینامه ها ایران ایر

شرکت هواپیمایی ایران ایر تاکنون توانسته است مجوز و گواهینامه های متعددی کسب نماید که به شرح زیر می باشد:

 • گواهینامه EASA-PART145 در قسمت مهندسی و تعمیرات
 • مجوز رسمی O/H هواپیمای بویینگ 747 و ایرباس B4   از سازمان هواپیمایی کشوری
 • گواهینامه PART-147  
 • گواهینامه استاندارد ISO 9001-2008 در جهت مدیریت بر کیفیت محصولات و تولیدات.
 • گواهینامه استاندارد ایزو 22000 در حوزه ایمنی مواد غذایی
 • گواهینامه سیستم حصپ به منظور کنترل نقاط بحرانی و کاهش خطرات ایمنی مواد غذایی
 • گواهینامه بین المللی از انجمن بین المللی حمل ونقل هوایی (یاتا) در زمینه کالاهای خطرناک
 • گواهینامه رضایت مندی مشتری
 • گواهینامه جدید سیمولاتور
 • گواهینامه بین المللی خلاق با سطح A
 • گواهینامه سیستم مدیریت کیفیت (ISO 9001:2008) از شرکت توف نورد ایران
 • مجوز سازمان تعمیراتی
 • مجوز سازمان آموزشی و مهندسی تعمیرات

شرایط خرید و رزرو بلیط هواپیما ایران ایر

برای رزرو بلیط هواپیما ایران ایر می توانید از طریق آژانس های هواپیمایی یا سامانه خرید آنلاین اقدام کنید. برای رزرو بلیط هواپیما ایران ایر چند روز قبل از سفر اقدام کنید. وجود سامانه های آنلاین برای رزرو بلیط هواپیما ایران ایر باعث کاهش هزینه ها و صرفه جویی در زمان شده است. می توانید در هر ساعت از شبانه روز نسبت به رزرو بلیط هواپیما ایران ایر به صورت اینترنتی اقدام نمایید. در هنگام ررزو بلیط هواپیما ایران ایر به این نکته توجه داشته باشید که قیمت بلیط براساس زمان پرواز، نوع کلاس هواپیمایی و مدل هواپیما متفاوت می باشد.

خرید بلیط هواپیما ایران ایر در بین مسافران به دلیل تعداد زیاد مسیرهای پروازی داخلی و خارجی و همچنین تنوع زیاد در مدل های هواپیماهای آن طرفداران زیادی دارد. خرید بلیط هواپیما ایران ایر نسبت به گذشته بسیار آسان می باشد، می توانید از طریق مراجعه حضوری به آژانس های هواپیمایی مختلف یا از طریق سایت های اینترنتی متعدد نسبت به خرید بلیط هواپیما ایران ایر اقدام کنید.

قوانین حاکم بر بلیط هواپیما ایران ایر

نکاتی درباره خرید بلیط هواپیما ایران ایر

یکی از عوامل مهم در هنگام خرید بلیط هواپیما ایران ایر توجه به نکات خرید بلیط هواپیما ایران ایر می باشد، به منظور رفاه حال شما عزیزان و جلوگیری از ایجاد هر گونه مشکلی در ادامه مطلب به نکات مربوط به خرید بلیط هواپیما ایران ایر اشاره می کنیم:

 • هنگام ثبت اطلاعات شخصی مانند نام و نام خانوادگی دقت کنید، چرا که هر گونه اشتباهی در وارد کردن اطلاعات بر عهده خود مسافر می باشد، بنابراین نام و نام خانوادگی مطابق با آنچه که در شناسنامه افراد می باشد وارد شود. در ضمن بعد از صدور بلیط امکان تغییر نام برای شما وجود ندارد.
 • دانشجویان، شهروندان ارشد، اساتید دانشگاه و کارکنان ویژه می توانند برای خرید بلیط هواپیما ایران ایر از تخفیفات آن استفاده کنند برای اطلاع از تخفیفات و استفاده آن به دفاتر فروش ایران ایر مراجعه کنید.
 • برای استفاده از خدمات ویژه پزشکی، خدمات ویلچر، غذای خاص، و تخت نوزاد می توانید با شماره های مربوطه تماس بگیرید یا به دفاتر فروش بلیط هواپیما ایران ایر مراجعه کنید.
 • یک ساعت و نیم قبل از زمان پرواز بلیط هواپیما ایران ایر در فرودگاه حاضر شوید.
 • اگر به هر دلیلی پروازهای داخلی ایران ایر بیش از دو ساعت تأخیر داشته باشند در این صورت شامل استرداد کامل وجه بلیط به مسافر می گردد. چنان چه در پروازهای داخلی میزان تأخیر از 4 ساعت بیش تر شود مسافران می توانند در همان مسیر با 30 درصد تخفیف نسبت به رزرو بلیط هواپیما ایران ایر اقدام نمایند.
 • در کلیه پروازهای داخلی قیمت بلیط هواپیما ایران ایر برای نوزادان 10 درصد از قیمت بلیط افراد بزرگسال و قیمت بلیط برای کودکان 50 درصد از قیمت بلیط افراد بزرگسال می باشد.

نکات مربوط به خرید بلیط خارجی

در هنگام رزرو بلیط هواپیما ایران ایر برای پروازهای خارجی دقت کنید که نام و نام خانوادگی خود را مطابق با آن چیزی که در گذرنامه تان نوشته شده است وارد کنید، در صورتی که نام و نام خانوادگی خود را اشتباه وارد کنید عواقب آن بر عهده خودتان می باشد. چنان چه علاوه بر گذرنامه خارجی، گذرنامه ایرانی هم دارید و نام و نام خانوادگی شما در هر دو گذرنامه با هم متفاوت می باشد، در این صورت باید به ترتیب نام گذرنامه ایرانی و سپس نام گذرنامه خارجی را در سیستم وارد کنید برای نام خانوادگی هم به همین روش عمل کنید. امکان تغییر نام بعد از تایید خرید بلیط وجود ندارد. افراد برای خرید بلیط هواپیما ایران ایر برای مقاصد خارجی نیاز به گذرنامه و ویزای معتبر دارند، بنابراین مسئولیت رعایت قوانین و مقررات آن بر عهده خود افراد می باشد. حداقل 6 ماه از اعتبار گذرنامه افراد نسبت به تاریخ بلیط هواپیما ایران ایر باقی مانده باشد.

جهت صدور بلیط های یک طرفه باید یکی از موارد زیر را داشته باشید:

 • داشتن گذرنامه کشور مقصد
 • داشتن کارت اقامت در کشور مقصد
 • داشتن ویزایی بالای 6 ماه و یا داشتن ویزای شینگن نوع D

چنان چه افراد بلیط رفت و برگشت را رزرو کرده باشند، اما فقط بلیط رفت مربوط به ایرلاین ایران ایر باشد در این صورت در هنگام حضور در فرودگاه باید هر دو بلیط هواپیمایی رفت و برگشت را به کانتر پذیرش ارائه دهند.

در هنگام رزرو بلیط هواپیما ایران ایر برای پروازهای خارجی اگر می خواهید از تخفیف های مربوط به افراد بالای 60 سال، اساتید دانشگاه، دانشجویان، کارکنان ویژه و … استفاده کنید باید به صورت حضوری به دفاتر فروش بلیط مراجعه کنید

افرادی که قصد خرید بلیط دانشجویی هواپیما ایران ایر را دارند فقط می توانند به شعب دفاتر ایران ایر در خارج از کشور مراجعه کنند.

چنان چه قصد دارید از خدمات مربوط به ویلچر، غذای مخصوص و تخت نوزاد استفاده کنید باید گزینه مربوط به آن را درهنگام رزرو بلیط هواپیما ایران ایر در سیستم وارد کنید.

برای استفاده از خدمات ویژه پزشکی لازم می باشد که به صورت حضوری به دفاتر فروش ایران ایر مراجعه کنید.

حتماً به اعتبار ویزای خود در هنگام صدور بلیط هواپیما ایران ایر برای مسیر رفت و برگشت دقت لازم را داشته باشید مخصوصا زمانی که دارای ویزای محدود هستید.

در خصوص حمل هر گونه بار اضافی، جسد و حیوانات زنده با شماره های مربوطه تماس حاصل نمایید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.