بورسیه تحصیلی سوئیس

عناوین مهم این نوشته

شماره تماس مستقیم :

02191096120

آخرین نوشته های بورس تحصیلی

تماس با کارشناسان ( تماس - واتساپ ) :

بورسیه تحصیلی سوئیس

کشور سوئیس به دلیل اینکه یکی از کشور های امن بوده و دارای رفاه زندگی خوبی است همیشه خواستگاه افراد زیادی بوده است، و شاید بتوان گفت بهترین بورسیه تحصیلی بورسیه تحصیلی سوئیس است. به دلیل امکانات و کمک هزینه هایی که دانشگاه های کشور سوئیس ارائه می دهند، بسیاری از دانشجویان ایرانی و سایر کشورها علاقمند به اخذ بورسیه تحصیلی سوئیس و ادامه تحصیل در این کشور هستند.

بورسیه تحصیلی

به کسی که بورس تحصیلی دریافت می کند بورسیه گفته می شود. امروزه در کشورهای توسعه یافته برای تأمین نیروی انسانی و جلوگیری از کاهش جمعیت از راهکار اعطای بورسیه تحصیلی استفاده می شود. یکی از مهم ترین دلایل برای مهاجرت ها و دریافت اقامت در کشور های خارجی مهاجرت برای تحصیل است.

دانشجویان زیادی برای تحصیل در اروپا، آمریکا، کانادا و استرالیا از بورسیه تحصیلی استفاده می کنند و از کمک هزینه های زندگی و تحصیل رایگانی که دانشگاه های مورد نظر در اختیار آن ها قرار می دهد استفاده می کنند. در واقع می توان گفت بورس تحصیلی کمک هزینه ای است که دانشگاه ها و مراکز علمی در اختیار دانشجویان ممتاز قرار می دهند و در پیشرفت درسی این دانشجویان مؤثر واقع می شوند. بورسیه تحصیلی سوئیس نیز از جمله ی این بورسیه هاست که در ادامه به آن می پردازیم.

بورسیه تحصیلی سوئیس

سوئیس یکی از امن ترین و پیشرفته ترین شهر های جهان است و محبوبیت بسیار بالایی در میان کشور های قابل تحصیل و اقامت دارد. تحصیل در سوئیس باعث خواهد شد تا تجربه ی تحصیل در برترین دانشگاه های جهان و یکی از معروف ترین شهرهای دنیا و همچنین محیط آموزشی و تحصیلی بسیار مناسب را داشته باشید.

بورسیه تحصیلی سوئیس

امکان اخذ بورسیه تحصیلی سوئیس در مقاطع ارشد و دکترا ساده تر بوده و همچنین در حالت کلی می توان گفت هزینه کمتری را خواهد داشت در صورتی که برای اخذ بورسیه تحصیلی سوئیس در مقاطع پایین تر کمی کار دشوار تر است. کشور سوئیس سالانه از حدود 180 کشور و حتی بیشتر بورسیه می پذیرد و کمک هزینه تحصیلی اعطا می کند. بورس تحصیلی سوئیس در مقاطع مختلف برای جذب دانشجویان ممتاز کشورهای دیگر انجام شده و بورس های گوناگونی برای آن ها ارائه داده می شود.

اخذ بورسیه تحصیلی سوئیس آن قدرها هم آسان نیست و به دلیل اینکه کشور سوئیس شرایط رفاهی بسیار عالی را دارا می باشد مهاجرت به این کشور مشکل است. بیشتر افرادی که قصد دارند در این کشور اقامت کنند به اخذ بورسیه تحصیلی سوئیس و سپس اقامت اقدام می کنند. پایتخت کشور سوئیس برن بوده و زبان این کشور آلمانی، فرانسوی و ایتالیایی است.

همچنین واحد پول این کشور فرانک می باشد. شهریه دانشگاه های سوئیس نسبت به سایر کشور های اروپایی کمتر است ولی با این حال مهاجرت تحصیلی به این کشور ممکن است هزینه های بالایی را برای دانشجویان داشته و مشکلاتی را به وجود بیاورد که به این منظور بیشتر افراد از بورسیه تحصیلی سوئیس که شرایط تحصیل رایگان و کمک هزینه را فراهم آورده است استفاده می کنند.

شرایط اخذ بورسیه تحصیلی سوئیس

کنفدراسیون سوئیس هر ساله به ترویج تبادل و پژوهش همکاری بین المللی، کمک هزینه هایی را به دانش آموزان پرداخت می کند. بسیاری از دانشگاه ها در سوئیس دولتی هستند و بنابراین تقریباً می توان گفت تحصیل بین المللی و اخذ بورسیه تحصیلی سوئیس مقرون به صرفه است. گرچه دانشگاه ها و مراکز علمی کمک هزینه های تحصیلی و زندگی دانشجویان را پرداخت می کنند اما بورسیه تحصیلی سوئیس نمی تواند تمام نیاز ها و هزینه های دانشجویان را پرداخت کند و دانشجویان باید مطمئن شوند که خودشان توان و منبع کافی برای حمایت از خودشان را دارند.

اخذ بورسیه تحصیلی سوئیس که موجب تحصیل رایگان در این کشور می شود تقریباً کار مشکلی است و به افرادی که دارای رزومه بالایی هستند تعلق می گیرد. البته باید به این نکته توجه کرد که بورسیه های تحصیلی در مقطع دکترا و فوق لیسانس و کارشناسی ارشد نسبت به سایر بورسیه ها در دسترس تر هستند. به صورت کلی 3 فاکتور اساسی در ارزیابی درخواست های دریافت بورسیه تحصیلی سوئیس عبارت‌اند از موضوع پروپوزال تحقیق، سوابق دانشگاهی متقاضی و توانایی لازم برای انجام تحقیقات و پتانسیل موجود برای ادامه همکاری با شخص تقاضا کننده با توجه به موضوع تحقیق وی.

مراحل درخواست بورسیه سوئیس

اولین مرحله برای درخواست بورسیه تحصیلی سوئیس تقاضای دریافت بسته بورسیه از طریق ایمیل از سفارت کشور سوئیس در کشور متبوع خود است. سپس لازم است اصل مدارک به همراه 2 نسخه کپی از تمامی مدارک تا تاریخ 15 نوامبر برای تشکیل پرونده  سفارت ارائه داده شود. در صورتی که با درخواست بورسیه تحصیلی سوئیس موافقت گردد شخص مورد نظر برای مصاحبه به سفارت دعوت خواهد شد.

از جمله مدارک مهمی که برای تشکیل پرونده لازم است می توان به فرم های تکمیل شده درخواست بورسیه تحصیلی سوئیس، رزومه کامل تحصیلی فرد متقاضی، و همچنین انگیزه نامه تحصیلی، پروپوزال تحقیق، رزومه استاد راهنما، نامه پذیرش از دانشگاه در صورتی که دوره به صورت پژوهشی انجام نمی شود، ترجمه رسمی مدارک و ریز نمرات تمام مقاطع قبلی به زبان های مورد نیاز، توصیه نامه از اساتید مقطع قبلی، گواهی سلامت پزشکی و دو سری کپی از صفحه اول پاسپورت است.

هزینه های تحصیل در سوئیس

به طور میانگین می توان گفت هزینه تحصیل در سوئیس چیزی مابین 600 تا 700 فرانک است. اگر دانشجویی قصد ماندن در خوابگاه را داشته باشد هزینه ای بالغ بر 1000 فرانک را نیز باید به این منظور پرداخت کند. با اقامت در منزل شخصی هزینه کمی بالاتر رفته و مبلغی حدود 1200 فرانک نیز مربوط به آن است. همچنین برای بیمه هایی همچون بیمه درمانی و تحصیلی دانشجویان مبلغی حدود 100 فرانک در ماه نیز به این منظور پرداخت می کنند. البته قابل ذکر است که بورسیه تحصیلی سوئیس می تواند در کاهش بسیاری از این هزینه ها مؤثر واقع شود.

هزینه های تحصیل در سوئیس

انواع بورسیه های دولتی دانشگاه های سوئیس

بورسیه تحصیلی سوئیس که توسط کمیسیون فدرال اعطای بورسیه به دانشجویان خارجی اعطا می شود به 3  نوع تقسیم می شود:

 • بورسیه تحصیلی سوئیس دانشگاهی که شامل دانشگاه های سوئیس، دانشگاه های علوم تجربی و مؤسسات فناوری فدرال است
 • بورسیه تحصیلی هنر که شامل مدارس موسیقی و هنرهای دیگر بوده و محدود به کشور های خاصی است.
 • بورسیه تحصیلی عالیه که تا مقطع دکترا در اکثر رشته های تحصیلی امکان تحصیل و پژوهش را در دانشگاه ها و مؤسسات معتبر برای دانشجویان فراهم نموده و کمک هزینه های تحصیلی ماهیانه، معافیت شهریه، بیمه بهداشتی، هزینه پرواز و کمک هزینه زندگی را نیز شامل می شود

کمک هزینه های تحصیلی دانشگاه های سوئیس

بورس در دانشگاه ها و مراکز مختلف به صورت های متنوعی برای دانشجویان ارائه می شود که به صورت مختصر به تعدادی از آن ها اشاره می کنیم.

 • بورسیه تحصیلی سوئیس از ETH برای دانشجویان ممتاز از دانشگاه ETH و دیگر دانشگاه های بین المللی و ملی در مقطع کارشناسی ارشد که شامل دو نوع بورسیه است. نوع اول بورس و فرصت مطالعاتی (ESOP) که هزینه کامل زندگی دانش آموزان را پرداخت می کند و نوع دوم بورسیه تحصیلی (MSP) است که دانش آموزان یک حقوق جزئی نیز دریافت می کنند.
 • بورسیه تحصیلی سوئیس از دانشگاه لوزان که به دانشجویان بین المللی در مقطع کارشناسی ارشد ارائه می شود که تقریباً حدود 1600 CHF در هر ماه است.
 • بورسیه تحصیلی سوئیس از EPFL  که کمک هزینه هایی را در سطح کارشناسی ارشد برای دانش آموزان ممتاز ارائه می دهد و برای دانشجویان بین المللی کمک هزینه چیزی حدود 16000 CHF در سال و یک اتاق برای اقامت است.
 • کمک هزینه های دانشجویی بورسیه تحصیلی سوئیس که توسط موسسه تحصیلات تکمیلی ارائه شده و تمام هزینه های زندگی و یا بخشی از هزینه تحصیلی در آن به دانش آموزان داده می شود.
 • بورسیه تحصیلی سوئیس از دانشگاه ژنو که با همیاری حامیان مالی در مقطع کارشناسی ارشد ارائه شده و شامل کمک مالی حدود 10000 CHF تا 15000 CHF در سال است.
 • بورسیه تحصیلی سوئیس IMD MBA که برای دانشجویان بین المللی ارائه شده و کمک هزینه های پرداختی توسط آن حدود 50000 تا 25000 CHF است.
 • کمک هزینه تحصیلی عالیه University of Geneva که در مقطع فوق لیسانس و رشته های مورد ارائه دانشکده علوم ارائه شده و حدود 10 الی 15 هزار فرانک در هر سال است.
 • تصویر 5

سیستم آموزشی در کشور سوئیس

در کشور سوئیس دوره تحصیلی 8 تا 9 ساله که به دو بخش ابتدایی و دبیرستان تقسیم می شود از سن 6 تا 8 سالگی شروع می شود. دوره ابتدایی در این کشور 4 تا 6 سال و دوره دبیرستان 3 تا 5 سال طول می کشد. برای اینکه بتوان به مراکز عالی و دانشگاه های این کشور وارد شد باید مدرک دیپلم اخذ شده باشد. کسانی که قصد دارند تحصیلات ابتدایی فرزندان و… خود را در این کشور و با بورسیه تحصیلی سوئیس بگذرانند نسبت به مقاطع بالاتر کمی با شرایط سخت تری مواجه هستند.

تحصیلات مقطع لیسانس در کشور سوئیس

اشخاصی که قصد تحصیل در این مقطع را دارند باید حداقل مدرک دیپلم داشته باشند. تحصیلات در مقطع لیسانس در کشور سوئیس 4 ساله است و به زبان آلمانی و فرانسوی تدریس می شود، بنابراین فرد متقاضی باید مدرک زبان آلمانی B1 یا B2 را داشته باشد. توصیه می کنیم کسانی که می خواهند از بورس استفاده کنند این مدارک را در ایران کسب کنند و پس از آن به کشور سوئیس مهاجرت تحصیلی کنند و در واقع اقدام برای پذیرش نمایند..

گذراندن دوره ی کالج زبان های آلمانی و فرانسوی در کشور سوئیس بدون شک سفارت را در دادن ویزا به تقاضا کننده قانع خواهد کرد. دانشجویان مقطع کارشناسی می توانند حدود 10 ساعت به صورت هفتگی کار کنند که میانگین حقوق این افراد حدوداً بین 12 تا 15 فرانک در هر ساعت می باشد. بورسیه تحصیلی سوئیس در این مقطع راحت تر به دانشجویان اعطا می شود و دانشجویان می توانند با بورسیه تحصیلی سوئیس این مقطع را سپری کنند.

تحصیلات در مقطع فوق لیسانس در کشور سوئیس

علت اصلی اینکه بسیاری از افراد علاقه دارند مقطع فوق لیسانس خود را با بورسیه تحصیلی سوئیس در این کشور بگذرانند، علاقه به تحصیل در مقاطع بالاتر یعنی مقطع دکترا است و می خواهند بورس در این مقطع را نیز دریافت کنند. این دوره در کشور سوئیس 2 ساله است که با پژوهش نیز همراه می باشد.

دروس دانشگاهی این مقاطع نیز به زبان های آلمانی و فرانسوی و انگلیسی تدریس می شوند که باید مورد توجه کسانی که قصد اخذ بورسیه تحصیلی سوئیس را دارند باشد. البته این نکته را هم باید متذکر شویم که افراد علاقه مند به تحصیل با زبان انگلیسی می توانند در دانشگاه های انگلیسی زبان تحصیل کنند که لازمه ارائه ی مدرک IELTS 6-6.5 به دانشگاه است. در ضمن دانشجویان این مقطع حق کار به صورت 20 ساعته در هفته را دارند و میانگین حقوق هم 12 تا 15 فرانک در هر ساعت است.

تحصیلات در مقطع دکترای کشور سوئیس

در حالت کلی تحصیلات در مقطع دکترا در کشور سوئیس به دو صورت انجام می پذیرد. تحصیل با پرداخت شهریه دانشگاه توسط دانشجو و بورس. اخذ بورسیه تحصیلی سوئیس در مقطع دکترا که یکی از پرطرفدارترین بورسیه ها در بین دانشجویان است دارای شرایط ویژه ی تحصیلی است و کشور سوئیس توجه خاصی به دانشجویان این مقطع دارد و تسهیلات بسیار خوبی برای کمک هزینه های تحصیلی و زندگی ارائه می دهد.

دانشجویان ایرانی رقابت بسیار سختی برای اخذ بورس در این مقطع دارند و دلیل آن این است که سوئیس برای افرادی که در این مقطع تحصیل می کنند ماهیانه حقوقی حدود 200 دلار را پرداخت می کند. بیشتر دروس در این مقطع به زبان انگلیسی تدریس می شوند لذا اشخاصی که قصد دریافت بورسیه تحصیلی سوئیس را دارند باید به این نکته نیز توجه داشته باشند. دانشجویان مقطع دکترا در سوئیس حق کار 30 ساعته در هفته را دارند و حقوق آن ها به صورت میانگین 8 تا 10 یورو در هر ساعت است.

سیستم آموزشی در کشور سوئیس

دانشگاه های برتر سوئیس

بدون شک انتخاب دانشگاه برای اخذ بورسیه تحصیلی سوئیس امر بسیار مهمی است. همچنین با توجه به زبانی که شما به یادگیری آن پرداخته اید و می خواهید بورس را با این زبان دریافت کرده و به تحصیل بپردازید می توانید دانشگاه مناسب را انتخاب نمایید. به همین دلیل ما به تعدادی از این دانشگاه های معتبر اشاره می کنیم.

 • دانشگاه لوگانو که زبان تحصیلی آن انگلیسی و آلمانی است.
 • دانشگاه فرایبورک که به زبان های فرانسوی و آلمانی در آن تحصیل می شود.
 • دانشگاه لوزان که زبان تحصیلی آن زبان فرانسه است.
 • دانشگاه زوریخ با زبان های تحصیلی آلمانی و انگلیسی
 • دانشگاه ژنو با زبان های فرانسه و انگلیسی
 • دانشگاه فناوری لوزان به زبان های انگلیسی و فرانسوی

تمامی این دانشگاه ها از جمله معتبرترین دانشگاه های اروپا هستند و دانشگاه فناوری لوزان در این میان توجه خاصی به دانشجویان دارد و با بورسیه تحصیلی سوئیس رفاه بیشتری شامل حال دانشجویان خواهد شد.

مزایای بورسیه تحصیلی سوئیس

18 مورد از دانشگاه های سوئیس توسط وزارت علوم ایران تائید شده هستند و فارغ التحصیلانی که توسط این دانشگاه ها معرفی می شوند می توانند در ایران ادامه تحصیل داده و مشغول به کار شوند. بنابراین بورسیه تحصیلی سوئیس قطعاً یک مسیر دوطرفه خواهد بود و امکان ادامه تحصیل در ایران را مجدداً خواهید داشت. همچنین سوئیس دومین کشور جهان از نظر سطح رفاهی است و با کم ترین میزان جرم جزو امن ترین کشور های دنیا محسوب می شود. در ضمن دانشجویان می توانند با کار دانشجویی در پرداخت هزینه های خود عملکرد بهتری داشته باشند.

سایر نوشته های بورس تحصیلی:

سیستم آموزشی کشور سنگاپور

بورسیه تحصیلی سنگاپور

کشور سنگاپور یکی از کشورهای آسیایی است که دارای سطح اقتصادی و فرهنگی بالایی می باشد. کشور سنگاپور دارای مراکز آموزش عالی سطح بالایی می

مطالعه »
انواع بورسیه تحصیلی رومانی

بورسیه تحصیلی رومانی

موقعیت جغرافیایی کشور رومانی بسیار عالی است و در اروپای مرکزی قرار گرفته است. این موقعیت سبب شده است که این کشور پیشرفت های زیادی

مطالعه »
تحصیل در یونان

بورسیه تحصیلی یونان

دریافت بورسیه تحصیلی در خارج از کشور این روز ها در بین دانشجویان بسیار پر رونق شده است. دانشجویان زیادی علاقه به تحصیل در کشورهای

مطالعه »
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نام کارشناس :
آتنا الوند
نام کارشناس :
فرهان مسعودی
نام کارشناس :
رها قلاوند