بورسیه تحصیلی مالزی

عناوین مهم این نوشته

شماره تماس مستقیم :

02191096120

آخرین نوشته های بورس تحصیلی

تماس با کارشناسان ( تماس - واتساپ ) :

هزینه های تحصیل در مالزی

اگر قصد دارید در کالج، دانشگاه و یا موسسات زبان مالزی تحصیل کنید می توانید به بورسیه تحصیلی مالزی فکر کنید. قبل از این موضوع باید هزینه های این دوره تحصیلی را مد نظر قرار دهید زیرا دریافت بورسیه تحصیلی مالزی و کمک هزینه تحصیلی آن کاملا قابل پیش بینی نیست.

خوب است بدانید هیچ کمک هزینه ای از جانب موسسات زبان انگلیسی به دانشجو ارائه نمی شود و گاهی یک موسسه خاص به صورت فصلی بسته هایی که دارای درصدی از تخفیف هستند را به دانشجو ارائه می دهند. در این مقاله به بررسی بورسیه تحصیلی مالزی و شرایط دریافت آن خواهیم پرداخت تا اگر قصد تحصیل در این کشور را دارید اطلاعات لازم را جهت دریافت بورسیه داشته باشید.

کشور مالزی

مالزی کشوری پر طرفدار جهت تحصیل است زیرا در چند دهه اخیر پیشرفت های زیادی در این کشور رخ داده است و عده زیادی از افراد به دنبال تحصیل در این کشور زیبا هستند. افرادی که علاقه دارند تحصیلات خود را در خارج از کشور ادامه دهند معمولا کشور مالزی را انتخاب می کنند. مالزی کشوری زیبا است و سرزمینی است که در آن می توانید به آرزو های دست نیافتنی خود دست پیدا کنید، برای تحصیل در این کشور در کمتر از دو ماه ویزای تحصیلی را می توانید دریافت کنید.

تحصیل در مالزی

اکثر دانشگاه های مالزی دروس خود را به زبان انگلیسی تدریس می کنند و بیشتر این دانشگاه ها مورد تایید وزارت علوم ایران هستند یعنی بعد از تحصیل در کشور مالزی نباید نگران کار کردن در ایران باشید و از بابت گرفن تاییدیه از وزارت علوم ایران نگرانی داشته باشید. تحصیل در مالزی در رشته هایی چون پزشکی، داروسازی و دندانپزشکی امکان پذیر است و لازم نیست نگران هزینه های تحصیل در این کشور باشید زیرا نسبت به سایر کشورها هزینه پایین تری دارد.

تحصیل در مالزی

بورسیه تحصیلی مالزی

دانشجویان می توانند برای دریافت مدرک کارشناسی ارشد و دکترا در داخل دانشگاه های متعدد مالزی که از جانب دولت این کشور ارائه می شود اقدام کنند. دانشجو برای دریافت بورسیه تحصیلی مالزی (MIS) می تواند درخواست دهد تا بررسی شود. در واقع این بورسیه از این جهت است که دولت مالزی بتواند برای جذب سرمایه انسانی انگیزه ایجاد کند و این سرمایه های با استعداد را در کشور خود حفظ کند.

بیشترین بخش از بورسیه تحصیلی مالزی متعلق به دانشجویان دکترا خواهد بود و آن دسته از دانشجویانی که مقطع ارشد خود را با ساختار تحقیقاتی شروع کرده اند شانس دریافت بورسیه تحصیلی مالزی را دارند البته در تعداد محدودی این پذیرش صورت می گیرد. پروپوزال قوی، سوابق تحصیلی خوب، معدل بالا، سوابق و مقالات علمی شانس دریافت بورسیه تحصیلی مالزی را بیشتر خواهد کرد.

در واقع بورسیه تحصیلی مالزی ابتکار عملی است که دولت مالزی به کار گرفته است تا نخبه ها را از سراسر جهان برای تحصیلات عالی جذب کند. در واقع این بورسیه کمکی به این دولت است تا سرمایه های مستعد را جذب کند. مالزی از دانشجویان خارجی که سابقه تحصیلی و دانشگاهی عالی دارند و قصد ادامه تحصیل در دانشگاه های مالزی را دارند استقبال می کند. بورسیه تحصیلی مالزی شامل مقطع ارشد و دکترا می باشد.

شرایط دریافت بورسیه تحصیلی مالزی

برای دریافت بورسیه تحصیلی مالزی شرایطی لازم است که به شرح ذیل است:

 • فرد متقاضی بورسیه تحصیلی مالزی مقطع ارشد نباید بیش از 40 سال سن داشته باشد
 • فرد متقاضی بورسیه تحصیلی مالزی مقطع دکترا نباید بیش از 45 سال سن داشته باشد.
 • برای مقطع دکترا ارزیابی بر اساس تعداد کتاب هایی که نوشته شده، سوابق علمی، مالکیت معنوی ثبت اختراع، روزنامه های ارجاع داده شده و یا ارجاع نشده صورت خواهد گرفت.
 • سلامت عالی او توسط پزشک تایید شود که هزینه این معاینات بر عهده فرد متقاضی است.
 • درخواست بورسیه تحصیلی مالزی فرد مربوط به حوزه های مطالعات ذکر شده باشد.
 • ارائه درخواست برای دوره های تحصیلی تکمیلی و یا پس از دکترا در مالزی (در زمان درخواست توصیه نامه پذیرفته خواهد شد و یا باید یک وابستگی با دانشگاه های مالزی داشته باشد و یا در آن ها پذیرش شده باشد)
 • تمام دانشجویان بین المللی می توانند برای بورسیه تحصیلی مالزی درخواست دهند.
 • افرادی که متقاضی بورسیه هستند باید به صورت تمام وقت دانشجوی ارشد و یا دکترا در مالزی باشند و دانشجو موظف است که جهت پذیرش از دانشگاه تایید شود.
 • وقتی دانشجو موفق به دریافت بورسیه تحصیلی می شود بدون مجوز کتبی از دانشگاه و وزارت آموزش عالی مالزی نمی تواند تغییر رشته دهد.
 • دانشجو باید قوانین دانشگاه و برنامه رشته تحصیلی اش را بپذیرد
 • در صورتی که دانشگاه تردیدی در مورد دانشجو پیدا کند که بیماری را نیز شامل می شود در مدت زمان این تردید کمک هزینه ماهانه اش قطع خواهد شد.
 • وقتی فرد بورسیه تحصیلی مالزی را دریافت می کند باید برای دریافت ویزا و معاینات پزشکی اقدام کند، دریافت بورسیه ضمانتی برای دریافت ویزا نخواهد بود.
 • وقتی بورس به دانشجو داده می شود باید آن را صرف تحقیقات در کشور مالزی کند.
 • کسانی که موفق به دریافت بورسیه می شوند بدون مجوز کتبی از دانشگاه اجازه کار درآمد دار ندارند.
 • دریافت کنندگان بورس باید مراحلی که دانشگاه مشخص کرده است انجام دهند تا بورسیه آن ها قطع نشود.

انواع بورسیه تحصیلی مالزی

بورسیه تحصیلی مالزی بیشتر برای مقطع دکترا داده خواهد شد. بورسیه تحصیلی ممکن است از طرف دانشگاه به دانشجو داده شود. گاهی ممکن است خود دانشجو به دلیل پروپوزال قوی که دارد  بودجه ای برای تحقیقاتش دریافت کند و گاهی این بورسیه از جانب استاد راهنما به دانشجو داده خواهد شد.

تخفیف شهریه دانشگاه ها در بورسیه مالزی

دانشگاه های دولتی در مالزی هیچ گونه تخفیفی بابت پرداخت شهریه نمی دهند اما برخی از دانشگاه های خصوصی در زمان های محدودی اقدام به ارائه تخفیف های ویژه می کنند که تمام دانشجویان خارجی امکان استفاده از آن را خواهند داشت و دریافت آن به توانایی های علمی دانشجو مرتبط نیست و در مواقعی صورت می گیرد که جذب دانشجوی خارجی کم باشد و این طور نیست که همیشه اجرا شود.

در واقع از معایب بورسیه تحصیلی مالزی می توان به نداشتن تخفیف بابت پرداخت شهریه اشاره کرد و اینکه در مقطع ارشد شانس دریافت آن کم می باشد و بیشتر برای دانشجویان مقطع دکترا این بورسیه داده خواهد شد. از دیگر بورسیه تحصیلی مالزی این است که این کشور اقامت دائم نمی دهد و بعد از اینکه فرد به تحصیل در این کشور پرداخت و مشغول فعالیت شد باید از این کشور خارج شود.

البته برخی از این فرصت برای مهاجرت به کشورهای دیگر استفاده می کنند. در واقع برخی از دانشجویان بعد از اینکه دوره های زبان را به صورت حرفه ای آموختند و تحصیلاتشان را به اتمام رساندند برای ادامه دادن تحصیلات و اشتغال به کار به کشوری دیگر می روند.

انواع بورسیه تحصیلی مالزی

بورسیه تحصیلی مالزی در مقطع  دکترا

بورسیه تحصیلی مالزی سبب جذب نخبگان سراسر دنیا به این کشور خواهد شد که باعث مطالعات علمی پیشرفته در دانشگاه های مالزی می شود. متقاضی دریافت بورسیه تحصیلی مالزی جهت مقطع ارشد باید در سطح کارشناسی 4-3.5 CGPA و یا حداقل درجه دوم (Honors) را کسب کند. داوطلبان بورسیه دکترا نیز باید 4-3.5 CGPA را به دست آورده باشند و یا اینکه در مقطع کارشناسی ارشد در زمینه ای مشابه با مطالعه PhD نتیجه بسیار خوبی دریافت کرده باشند.

متقاضی مقطع دکترا در زمینه تحقیقات و اطلاعات شخصی در رابطه با تحقیق مورد نظر باید از شهرت خوبی برخوردار باشند. در واقع معیار ارائه بورسیه تحصیلی مالزی داشتن مدرک بالای دانشگاهی، داشتن علم بالای زبان انگلیسی و کیفیت پروپوزال تحقیقی می باشد و فرد باید پتانسیل مشارکت در پیشرفت انسانی و تکنولوژی را داشته باشد.

بورسیه تحصیلی مالزی در کارشناسی و مقطع ارشد

در مقطع ارشد رشته های تحصیلی دانشگاهی دولتی دارای سه ساختار هستند. ساختار اول تحقیقاتی می باشد که مانند دوره دکترا است و ساختار دوم به حالت کلاس درس می باشد که برای هر درس کلاسی وجود دارد و آزمونی در انتهای هر ترم برای آن درس گرفته می شود و همانند دوره لیسانس می باشد. ساختار سوم آن به حالت ترکیبی از تحقیقاتی و کلاس درس می باشد که در آن دانشجو نیمی از وقتش را به گذراندن واحدهای درسی اختصاص می دهد و نیمه دیگر آن را به پروژه پایانی اختصاص می دهد و کلاس درسی وجود ندارد.

بورسیه تحصیلی مالزی مقطع ارشد تنها به ساختار تحقیقاتی داده می شود. بورسیه تحصیلی مالزی در مقطع ارشد و ساختار تحصیلی تنها به یک یا دو دانشجو از هر 500 نفر داده خواهد شد و البته در صورتی که پروپوزال آن ها خیلی عالی باشد و برای کشور مالزی مفید باشد. از این رو اگر به قصد تحصیل در مقطع ارشد و کارشناسی به کشور مالزی می آیید به بورسیه تحصیلی زیاد فکر نکنید زیرا این بورسیه به تعداد محدودی داده می شود.

بورسیه تحصیلی از جانب دانشگاه

دانشگاه های دولتی در مالزی زیر نظر وزارت علوم این کشور فعالیت می کنند و ممکن است برای انجام یک سری تحقیقات بودجه ای دریافت کنند. دانشگاه با قراردادن این بودجه در اختیار دانشجویان دکترا پروژه های دانشگاه را طی یک قرارداد به دانشجو می سپارد و دانشجو نیز این پروژه را بر عهده می گیرد. گاهی ممکن است پروپوزال ارائه شده از جانب دانشجو برای دانشگاه و دولت مالزی مفید باشد از این رو دانشجو درخواست بورسیه داده و به تحقیقات می پردازد و ماهیانه نیز مبلغی دریافت می کند.

شرایط دریافت بورسیه تحصیلی مالزی از جانب دانشگاه این است که معدلی بالا در دوره فوق لیسانس داشته باشید و تعداد بالا از مقالات بین المللی در اختیار داشته باشید. داشتن پروپوزال مهم نیز از اهمیت برخوردار است. بعد از اینکه برای مقطع دکترا از مالزی پذیرش گرفتید و ثبت نام نهایی را انجام دادید می توانید با داشتن شرایط دریافت بورسیه درخواست خود را به صورت نامه ای به دانشگاه ارائه دهید. نام این بورسیه که از جانب دانشگاه داده می شود Scholarship می باشد.

بورسیه تحصیلی مالزی از جانب استاد راهنما

با پذیرش در دانشگاه های دولتی مالزی در مقطع دکترا این فرصت وجود دارد که استاد راهنمای خود را انتخاب کنید که در طول دوره تحصیلی تان برای انجام پروژه ای که دارید راهنمای شما باشد و به این شخص Supervisor نیز می گویند. این استاد راهنما گاهی از جانب دانشگاه برای انجام پروژه ها بودجه دریافت می کنند که مبلغی از آن را ماهانه به دانشجویان می دهند و دانشجو نیز در قبال دریافت این هزینه برای استاد راهنمای خود فعالیت هایی را عهده دار می شود.

به طور مثال وقتی دانشجو این هزینه را دریافت می کند می تواند دستیار استاد در تدریس شود Lecturer Assistance و یا می تواند در یک پروژه تحقیقاتی دستیار استاد شود Research Assistance. برای دریافت این نوع بورسیه بعد از ثبت نام نهایی در دانشگاه مالزی و پایان ترم اول این امکان وجود دارد که نامه ای به استاد راهنمای خود بدهید و درخواست خود را مطرح کنید البته باید شرایط آن را داشته باشید. این نوع بورسیه که از جانب استاد راهنما است Fund و یا Grant نام دارد. امکان دریافت این بورسیه کم است و بستگی به این دارد که آیا استاد راهنما بودجه ای دریافت کرده است یا نه و اینکه دانشجو توانایی علمی دارد یا خیر که در ترم اول مشخص خواهد شد.

هزینه های تحصیل در مالزی

 یکی از مزایای بورسیه تحصیلی مالزی این است که این کشور از نظر هزینه، کشوری معقول می باشد و با صرف هزینه ای پایین می توان در دانشگاه های معتبر آن مشغول تحصیل شد. از مزایای دیگر آن این است که دانشجو این فرصت را دارد که با توجه به مقطعی که در آن به تحصیل می پردازد در هفته بین 30-10 ساعت کار کند و در واقع محدودیتی از نظر ساعت کاری برای دانشجوی در حال تحصیل وجود ندارد و بدین گونه دانشجو هزینه های تحصیل و زندگی خود را به دست خواهد آورد.

هزینه های تحصیل در مالزی

باید بدانید کالج و دانشگاه های مالزی از اعتبار جهانی برخوردار هستند و مورد تایید در تمام دنیا می باشند یعنی دانشجو اگر بعد از اینکه تحصیلاتش به اتمام رسید و به کشوری دیگر رفت مشکلی از این بابت که در کدام دانشگاه مالزی تحصیل کرده است ندارد و به راحتی می تواند در صورت داشتن شرایط مشغول کار شود.

مزایای و معایب بورسیه تحصیلی مالزی

 • دریافت بلیط از محل اقامت تا مالزی
 • پرداخت هزینه مربوط به مخارج تحصیلی
 • پرداخت حقوق ماهیانه
 • پرداخت کمک هزینه ای به صورت سالانه برای خرید کتاب و یا سفرهای داخلی
 • بیمه درمانی
 • کمک هایی به صورت بلاعوض جهت نصب و پایان بخشی
 • مجوز ارائه
 • دریافت ویزا

سایر نوشته های بورس تحصیلی:

بورس در مقطع فوق لیسانس در دانمارک

بورسیه تحصیلی دانمارک

بورسیه تحصیلی دانمارک امروزه مورد علاقه بسیاری از دانشجویان مختلف دنیا از جمله ایران شده است.واکثر دانشجویان ممتاز و بااستعداد ایران از بورسیه تحصیلی دانمارک  استفاده

مطالعه »
بورسیه تحصیلی لهستان

بورسیه تحصیلی لهستان

در این مقاله قصد داریم به ارائه اطلاعاتی در مورد بورسیه تحصیلی لهستان بپردازیم اگر قصد دارید از بورس استفاده کنید در این مقاله همراه

مطالعه »
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نام کارشناس :
آتنا الوند
نام کارشناس :
فرهان مسعودی
نام کارشناس :
رها قلاوند