بورسیه تحصیلی ژاپن

عناوین مهم این نوشته

شماره تماس مستقیم :

02191096120

آخرین نوشته های بورس تحصیلی

تماس با کارشناسان ( تماس - واتساپ ) :

تحصیل در ژاپن

ژاپن یکی از کشورهایی است که از نظر تحصیلی و آموزش در سطح بالایی قرار دارد و سالانه میزبان دانشجویان بورس بسیاری می باشد. دانشجویان ایرانی نیز برای افزایش سطح تحصیلات خود در تلاش هستند تا بورسیه تحصیلی ژاپن را بدست آورند و برای ادامه تحصیل به این کشور مهاجرت کنند.

دانشجویان مقطع کارشناسی، ارشد و دکترا با بررسی شرایط و امکانات دانشگاه های ژاپن، تلاش می کنند تا برای ادامه تحصیل خود بورسیه تحصیلی ژاپن را کسب کنند. ژاپن از نظر اقتصادی و مدیریتی یکی از بهترین کشورهای جهان می باشد و دارای بهترین دانشگاه ها نیز می باشد. سطح سواد و دانش در این کشور بسیار بالا بوده و برخورداری این کشور از سیستم آموزشی عالی زبان زد همگی است. کسب بورسیه تحصیلی ژاپن یکی از راه های استفاده از مزایای تحصیل در ژاپن می باشد.

تحصیل در ژاپن

ژاپن دارای دانشگاه های معتبری می باشد که دارای سطح علمی بالایی هستند. اکثر دانشگاه های ژاپن مورد تایید وزارت علوم و تحقیقات ایران می باشند؛ در نتیجه نیازی نیست نگران تایید شدن مدرک تحصیلی خود از سوی وزارت علوم ایران باشید. برای مثال، دانشگاه توکیو یکی از بهترین دانشگاه های ژاپن است که در قاره آسیا دارای رتبه اول است.

هزینه تحصیل و زندگی در کشور ژاپن زیاد است. از آنجایی که ژاپن یک کشور بسیار پیشرفته است، بالا بودن این هزینه ها طبیعی می باشد. اگر می خواهید هزینه های خود را کاهش دهید، می توانید تلاش کنید تا بورسیه تحصیلی ژاپن را کسب کنید. در کنار بورسیه تحصیلی ژاپن، می توانید کاری به صورت پاره وقت داشته باشید و درآمد مناسبی برای خود کسب کنید.

تحصیل در ژاپن

بورسیه تحصیلی ژاپن

یکی از راه های تحصیل در ژاپن، استفاده از امکانات بورسیه تحصیلی ژاپن می باشد. یکی از مزیت های اصلی کسب بورسیه تحصیلی ژاپن، برخورداری از امکانات تحصیلی رایگان می باشد. این بورسیه به دانشجویانی تعلق می گیرد که در حال تحصیل هستند. بعضی از این بورسیه ها قبل از شروع تحصیل به دانشجویان اتلاق می شوند. به این نوع بورسیه، بورس مونبوشو گفته می شود. این بورس برای افرادی که قصد تحصیل در سه مقطع تحصیلی در کشور ژاپن را دارند بسیار مناسب است. از آنجایی که هزینه تحصیل در ژاپن بسیار بالا است، افراد در تلاش هستند تا با کسب بورسیه تحصیلی ژاپن از خدمات رایگان تحصیل بهره ببرند و تا جای ممکن هزینه های خود را کاهش دهند.

شرایط دریافت بورسیه تحصیلی ژاپن

برای اینک بتوانید بورسیه تحصیلی ژاپن را کسب کنید محدودیت هایی وجود دارد. باید دارای مدرک زبان انگلیسی تافل یا جی آر ای در هر دوره تحصیلی باشید. یکی دیگر از شرایط پذیرش، قبولی در دوره مورد نظر در یک موسسه آکادمیک می باشد. باید بعد از اتمام تحصیل به کشور خود باز گردید. بورسیه دیگری در هر یک از مقاطع تحصیلی از دولت ژاپن دریافت نکرده باشید. باید مدارک خود را به صورت آنلاین در سایت آپلود کنید تا درخواست شما مورد بررسی قرار گیرد.

دریافت بورسیه تحصیلی ژاپن

معمول ترین بورسیه تحصیلی در میان دانشجویان، بورس مونبوکاگاکوشو می باشد. دانشجویان برای دریافت این بورس دو راه دارند. راه اول این است که فرد از طریق سفارت ژاپن برای کسب این بورس اقدام می نماید. در صورتی که معدل شما بالای 17 باشد، امکان بیشتری برای کسب این نوع بورس را دارید.

در صورت پذیرش در بورسیه، از شما یک آزمون به زبان انگلیسی گرفته می شود. بعد از انجام مصاحبه، پذیرش متقاضی در بورس قطعی می شود. راه دوم برای کسب بورسیه تحصیلی ژاپن، برقراری تماس مستقیم با اساتید دانشگاه می باشد. در این شرایط پس از برقراری ارتباط با استاد مربوطه، استاد برای بورسیه شما اقدام خواهد کرد. در این نوع بورسیه تحصیل ژاپن، دانشجو مستلزم این نیست که دوره زبان را طی کند.

مدارک مورد نیاز برای دریافت بورسیه تحصیلی ژاپن

در ابتدا باید تمامی فرم های مربوط به بورسیه تحصیلی ژاپن را از سایت سفارت گرفته و آن ها را به دقت تکمیل کنید. این فرم ها شامل اطلاعاتی درباره شخص، رشته تحصیلی، سوابق کاری، موضوع پروپزال، میزان تسلط به زبان خارجی و سوابق تحصیلی فرد می باشند. در کنار این فرم ها، شما باید آخرین مدرک تحصیلی، به همراه ریز نمرات آخرین مقطع تحصیلی خود را نیز ارائه دهید. این مدارک باید دارای ترجمه تایید شده و معتبر باشند. ارائه عکس، مدارک پزشکی، مدرک زبان و غیره نیز باید در کنار آن مدارک قرار گیرند.

دریافت بورسیه تحصیلی ژاپن

انواع بورسیه تحصیلی ژاپن

اگر به دنبال تحصیل با هزینه کمتر در ژاپن هستید، استفاده از بورس بهترین راه برای شما می باشد. دو نوع بورسیه تحصیلی ژاپن وجود دارد که بورسی تحصیلی مونبوکاگاکشو و بورس مونبوشو نامیده می شوند. بورس مونبوکاگاشو، بورسی است که مختص ایرانیان می باشد.

با استفاده از این بورس افراد می توانند در 4 مقطع فوق دیپلم، فوق دیپلم فنی و حرفه ای، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا تحصیل کنند. برای تحصیل در مقطع فوق دیپلم باید معدل شما بالای 17 و تحصیل در سطوح دانشگاه باید بالای 16 باشد. این بورسیه تحصیلی ژاپن به پرروش استعداهای جوانان ایرانی کمک می کند و باعث افزایش رابطه های دوستانه بین ایران و ژاپن می گردد. بورس مونبوشو نیز در سه مقطع تحصیلی داده می شود.

بورسیه تحصیلی ژاپن در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا

برای اینکه مقطع کارشناسی ارشد یا دکترا را طی کنید، باید ابتدا به مدت یک یا دو سال به عنوان دانشجوی تحقیقاتی، تحقیق و پژوهش انجام دهید. دانشجویان پس از طی دوره تحقیقاتی و پس از موفقیت در این دوره و پذیرفته شدن، به مقطع کارشناسی ارشد یا دکترا راه پیدا می کنند. برای انجام این دوره تحقیقاتی مدت زمان محدودی وجود دارد که در صورتی که از زمان مجاز بیشتر طول بکشد، این امکان وجود دارد که بورسیه تحصیلی دانشجو منتفی شود.

برای اینکه این دوره تحقیقاتی را با موفقیت به پایان برسانید و به مقطع کارشناسی ارشد یا دکترا وارد شوید، باید از نظر نمره، سطح علمی و غیره به عنوان یک دانشجوی برتر شناخته شوید. پس از تکمیل دوره تحقیقاتی از شما یک آزمون ورودی گرفته می شود، در صورت پذیرش در این دوره، می توانید به ادامه تحصیل بپردازید. با توجه به مقطعی که شما قصد تحصیل در آن را دارید (دکترای عموم ریاضی، مهندسی، پزشکی، علوم انسانی، اجتماعی و کارشناسی ارشد علوم ریاضی و تجربی و مهندسی)، این دوره تحقیقاتی می تواند 1 یا 2 سال به طول انجامد؛ در صورت تخطی از این زمان مجاز، امکان تمدید بورسیه تحصیلی ژاپن شما وجود نخواهد داشت.

شرایط و مدارک مورد نیاز برای بورس تحقیقاتی کارشناسی ارشد و دکترا

برای اینکه بتوانید بورس در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا را کسب کنید، باید واجد شرایط اعلام شده از سوی دولت ژاپن باشید. حداقل معدل شما باید 16 باشد و حداکثر سن شما برای شرکت در این مقطع 34 سال می باشد. برای اینکه در این بورس پذیرفته شوید، باید در کنکور سراسری ایران پذیرفته شده باشید.

یکی دیگر از ضروریات داشتن سطح زبان خوب می باشد، به طوری که در آزمونی که از سوی سفارت در ایران گرفته می شود، قبول شوید. فرم درخواست برای کسب بورسیه تحصیلی ژاپن را باید به دقت تکمیل کنید. پشینه تحصیلی خود از قبیل لیست مقالات، کنفرانس ها، پایان نامه و غیره متقاضی، به عنوان مدرک مورد نیاز می باشد. در کنار مدارک و شرایط گفته شده، باید گواهی و یا معرفی نامه استاد راهنما یا رئیس دانشگاه را نیز ارائه دهید. تمام این مدارک باید دارای ترجمه رسمی و معتبر باشد و از طریق پست به سفارت فرستاده شود.

بورسیه تحصیلی ژاپن در مقطع کارشناسی

افرادی که در کنکور سراسری و آزمون تخصصی ورودی بورسیه پذیرفته شده اند و معدل کل دیپلم و پیش دانشگاهی آن ها بالای 17 می باشد، می توانند برای بورس در مقطع کارشناسی اقدام کنند. به منظور کسب بورس در مقطع لیسانس، واجدین شرایط باید فرم درخواست بورسیه تحصیلی ژاپن را با دقت پر کنند. در صورتی که به زبان ژاپنی تسلط کافی را دارید باید یک فرم دیگر که مربوط به زبان است را نیز تکمیل کنید تا دوره زبان شما حذف شود. ریز نمرات سال های دبیرستان و پیش دانشگاهی، معرفی نامه دبیرستانی که در آن تحصیل می کنید، پذیرش در آزمون سراسری دانشگاه ایران و مدرک دیپلم وپیش دانشگاهی نیز برای تکمیل پرونده مدارک بورس شما مورد نیاز هستند. فراموش نکنید برای درخواست در این مقطع باید بین 16 تا 21 سال سن داشته باشید.

بورسیه تحصیلی ژاپن در مقطع کارشناسی

هزینه های تحصیل و زندگی ژاپن

هزینه های تحصیل و هزینه های زندگی بالا در کشور ژاپن، باعث شده است افراد تلاش کنند تا بورسیه تحصیلی ژاپن را کسب کنند. این بورسیه بسیاری از هزینه های آن ها را تحت پوشش قرار می دهد و باعث می شود شرایط تحصیلی برای دانشجو راحت تر شود. هزینه هایی که بورسیه تحصیلی ژاپن تحت پوشش قرار می دهد، شامل هزینه رفت و برگشت هوایی از کشور مبدا به ژاپن، پرداخت کامل شهریه در طول دوران تحصیل و پرداخت حقوق به صورت ماهانه می باشد. مواردی از قبیل بیمه درمانی نیز برای دانشجو مهیا می شود که بسیار مزیت خوبی بشمار می رود. با داشتن بورس می توانید از برنامه هایی همچون درس های ژاپنی، سفرهای تحصیلی و دوره های کارآموزی نیز بهره ببرید. استفاده از بورس باعث کاهش نگرانی دانشجویان در زمینه مالی می شود.

کار در کنار تحصیل در ژاپن

اگر می خواهید هم زمان با تحصیل در ژاپن، کار هم داشته باشید، باید برای انجام آن مجوز مربوطه را داشته باشید. اگر قصد کار کردن دارید، باید درخواست خود را به اداره مهاجرت ژاپن اعلام کنید. در صورت موافقت، محدودیت هایی برای کار دارید. یکی از این محدودیت ها این است که فقط می توانید در کنار تحصیل خود،  28 ساعت در طول ترم تحصیلی کار کنید. این کار پاره وقت در کنار تحصیل، به شما در کسب تجربه بهتر و داشتن زندگی موفق تر کمک شایانی خواهد کرد.

مزایا و معایب بورسیه تحصیلی ژاپن

تحصیل در ژاپن مزیت های بسیاری دارد که مهم ترین آن امکان یافتن کار پس از اتمام تحصیل در همه کشورهای دنیا می باشد. از آنجایی که ژاپن کشوری است که مدرک آن دارای اعتبار می باشد، این امر به شما اجازه می دهد بعد از اتمام تحصیل خود در ژاپن، در هر کشوری که بخواهید اقدام به کار کنید. یکی دیگر از مزایای بورسیه تحصیلی ژاپن کاهش هزینه های دانشجو می باشد. به طوری که هزینه هایی از جمله شهریه دانشگاه و پذیرش در دانشگاه شما صفر می شود. شما در حین تحصیل می توانید 4 تا 8 ساعت کار کنید و این امر برای کسب تجربه و کمک در هزینه های شما بسیار مهم می باشد. بورسیه تحصیلی نسبت به تحصیل آزاد مزیت های بسیاری دارد و هیچ گونه ضرری برای دانشجو ایجاد نمی کند.

تفاوت تحصیل آزاد در ژاپن و تحصیل با بورسیه تحصیلی ژاپن

تفاوت عمده میان تحصیل آزاد و تحصیل با بورسیه تحصیلی ژاپن در مقدار هزینه ها خواهد بود. از آنجایی که شهریه دانشگاه بخش بزرگی از هزینه تحصیل در ژاپن را پوشش می دهد، برای تحصیل آزاد باید در سال چیزی بین 500 هزار ین تا 1 میلیون ین برای شهریه دانشگاه بپردازید. علاوه بر شهریه، یک هزینه دیگر نیز با نام هزینه پذیرش نیز وجود دارد که دانشجو برای تحصیل در دانشگاه های ژاپن باید بپردازد.

سومین هزینه ای که دانشجو برای تحصیل خود باید بپردازد، هزینه امتحانات می باشد که چیزی حدود 17 هزار ین تا 30 هزار ین را در بر می گیرد. علاوه بر هزینه های تحصیلی، هزینه زندگی در ژاپن را نیز باید در نظر گرفت. در صورتی که بتوانید بورسیه تحصیلی ژاپن را کسب کنید، بسیاری از هزینه های شما تحت پوشش دولت قرار می گیرد و دیگر مجبور نیستید بهای گزافی بپردازید.

سایر نوشته های بورس تحصیلی:

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نام کارشناس :
آتنا الوند
نام کارشناس :
فرهان مسعودی
نام کارشناس :
رها قلاوند