بورسیه تحصیلی گرجستان

عناوین مهم این نوشته

شماره تماس مستقیم :

02191096120

آخرین نوشته های بورس تحصیلی

تماس با کارشناسان ( تماس - واتساپ ) :

مدارک لازم جهت اخذ بورسیه تحصیلی گرجستان

یکی از کشور های اروپایی و جذاب برای دانشجویان، کشور گرجستان می باشد. این کشور با داشتن دانشگاه های معتبر و جذاب دارای سطح علمی مناسبی نسبت به کشور های اطراف خود می باشد. بورسیه تحصیلی گرجستان از جمله مواردی است که بسیاری از دانشجویان به دنبال اخذ آن می باشند. این بورسیه در رشته های متفاوت و با مقدار های مختلف به دانشجویان داده می شود. در این مقاله به نکاتی راجع به انواع بورسیه تحصیلی گرجستان و نحوه اخذ آن اشاره می کنیم.

کشور گرجستان

کشور گرجستان دارای 69 هزار کیلومتر مربع وسعت می باشد. کشور گرجستان با کشور هایی همچون آذربایجان، ارمنستان، روسیه و ترکیه هم مرز بوده و با دریای سیاه نیز دارای مرز مشترک است.  اکثریت مردم کشور گرجستان به زبان گرجی صحبت می کنند. اما زبان های دیگری مانند ترکی، ارمنی و روسی نیز در این کشور رواج دارد. این کشور در حدود 7 میلیون نفر جمعیت دارد. دین اکثریت مردم این کشور مسیحی ارتدکس می باشد.

کشور گرجستان عضو اتحادیه اروپا می باشد و همکاری های زیادی با کشور های اروپایی در زمینه های مختلف دارد. البته این کشور عضو منطقه شنگن نبوده و واحد پولی آن لاری می باشد. آب و هوای کشور گرجستان تحت تاثیر دو جریان هوایی شما و غرب این کشور می باشد. شمال گرجستان به واسطه حضور کوه های قفقاز تحت تاثیر آب و هوای سرد و کوهستانی می باشد. اما غرب این کشور به واسطه وجود باد های گرمسیری دارای آب و هوایی گرم و مرطوب می باشد.

کشور گرجستان به واسطه آب و هوای متنوع و بسیار مناسبش، کشوری چهار فصل می باشد. با توجه به جاذبه های گردشگری متنوع این کشور شما در هر یک از چهار فصل سال می توانید به این کشور سفر کرده و از اماکن دیدنی آن بازدید کنید. پایتخت کشور گرجستان شهر تفلیس است که بیشتر جاذبه های گرجستان در آن قرار دارد. بورسیه تحصیلی گرجستان یکی از بهترین فرصت ها برای ادامه تحصیل در این کشور زیبا و چهار فصل می باشد.

سیستم آموزشی کشور گرجستان

کشور گرجستان دارای فرآیند تحصیلی مشابه ایران می باشد. این فرآیند از دوره ابتدایی شروع شده و تا دوره دکترا ادامه پیدا می کند. این کشور دارای مراکز آموزش عالی دولتی و خصوصی مختلفی می باشد که دارای رتبه های قابل قبولی در سطح جهان می باشند. دوره های تحصیلات تکمیلی و دانشگاهی در گرجستان مشابه ایران می باشد. دوره لیسانس، فوق لیسانس و دکترا می باشد. دوره لیسانس در کشور گرجستان همانند ایران بین 3 تا 4 سال بعد از دیپلم متوسطه می باشد.

سیستم آموزشی کشور گرجستان

دوره فوق لیسانس معمولا 2 سال بوده و بعد از پایان دوره لیسانس می باشد. بعد از اتمام دوره فوق لیسانس دوره دکترا است که بین 3 تا 4 سال می باشد. بیشتر دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور گرجستان متعلق به دولت این کشور می باشد. این یک مزیت بزرگ برای اخذ بورسیه تحصیلی گرجستان می باشد. همچنین ارائه رشته های تحصیلی مختلف در این دانشگاه ها از جمله خصوصیات دیگر دانشگاه های کشور گرجستان است.

بورسیه تحصیلی گرجستان

یکی از مواردی که در بسیاری از دانشگاه های اروپایی و آمریکایی یکسان می باشد زمان شروع کلاس ها می باشد. دانشگاه های کشور گرجستان نیز همانند بسیاری از کشور ها دارای دو ترم تحصیلی بهار و پاییز می باشند. ترم پاییز دانشگاه ها از ماه سپتامبر شروع شده و تا ماه ژانویه ادامه پیدا می کند. ترم بهار نیز از ماه فوریه شروع شده و تا ماه ژوئن ادامه پیدا می کند. در صورتی که خواستار اخذ بورسیه تحصیلی گرجستان را دارید باید زودتر از ماه های مشخص شده نسبت به اخذ ویزای خود اقدام کنید. البته قبل از اخذ پذیرش حتما تاریخ های دقیق شروع کلاس ها و نحوه زمانبندی آن ها را چک کنید.

اخذ بورسیه تحصیلی گرجستان

یکی از مهمترین موارد اخذ بورسیه تحصیلی گرجستان شناخت دانشگاه های برتر این کشور می باشد. از جمله دانشگاه های معروف برای اخذ بورسیه تحصیلی گرجستان دانشگاه دولتی پزشکی در تفلیس، دانشگاه دولتی تفلیس در تفلیس، دانشگاه صنعتی گرجستان، دانشگاه دولتی ایلیا، دانسگاه آزاد تفلیس و دانشگاه قفقاز می باشد.

همانطور که گفته شد آموزش در دانشگاه های دولتی گرجستان اکثرا به زبان گرجی ارائه می شود. اما تعدادی از دوره های آموزشی در این کشور به زبان انگلیسی و حتی فارسی ارائه می شود. شما باید برای ورود به دانشگاه های معتبر کشور گرجستان مدارک معتبر در زمینه تسلط بر زبان انگلیسی یا گرجی را ارائه دهید.

هزینه های تحصیل در دانشگاه های معتبر کشور گرجستان خیلی بالا نمی باشد. به عنوان مثال هزینه تحصیل در رشته تحصیلی دندانپزشکی در یکی از دانشگاه های معتبر کشور گرجستان در حدود 10 هزار دلار می باشد. این هزینه در کشور های اروپایی دیگر ممکن است دو برابر باشد. البته شما با اخذ بورسیه تحصیلی گرجستان این هزینه را نیز کاهش می دهید.

اخذ بورسیه تحصیلی گرجستان

بورسیه تحصیلی گرجستان یکی از بورس های در دسترس و با مقدار بالا می باشد که شرایط مناسبی را برای ایرانیان فراهم کرده است. دعوت نامه تحصیلی یکی از روش های ساده برای پذیرش دانشجو می باشد. دعوت نامه در واقع نامه ای است که از طرف خویشان یا دانشگاه مد نظر در کشور مقصد و یا ارگان و شرکتی خاص که قصد جذب شما را به عنوان کارآموز را دارد، به شما داده می شود.

دعوت نامه تحصیلی یکی از انواع دعوت نامه ها می باشد که از طرف یکی از موسسات آموزش عالی یا دانشگاه های کشور گرجستان برای فرد متقاضی ادامه تحصیل فرستاده می شود. این دعوت نامه با توجه به صلاحیت های دانشجو و سابقه علمی و پژوهشی آن ارسال می شود. دعوت نامه تحصیلی از جمله دعوت نامه های مناسب برای افرادی است که خواستار ادامه تحصیل در تحصیلات تکمیلی را دارند می باشد.

مدارک لازم جهت اخذ بورسیه تحصیلی گرجستان

یکی از موارد مهم در اخذ بورسیه تحصیلی گرجستان عدم نیاز به اخذ ویزا تحصیلی می باشد. شما می توانید با استفاده از گذرنامه به این کشور رفت و آمد داشته باشید. کشور گرجستان در سال 2016 روادید خود را با ایران لغو کرد. اما برای اقامت تحصیلی بلند مدت و اخذ بورسیه تحصیلی گرجستان شما نیاز به ارائه یک سری مدارک دارید که در این قسمت به آن اشاره شده است.

 • چند قطعه عکس از متقاضی در ابعاد مناسب
 • رزومه کاری و تحصیلی متقاضی
 • کپی و اصل آخرین مدرک تحصیلی متقاضی به همراه ریز نمرات
 • کپی و اصل ترجمه مدارک شناسایی متقاضی
 • گواهی پذیرش از دانشگاه مقصد در گرجستان
 • کپی و اصل تمام صفحات گذرنامه
 • معرفی حساب بانکی
 • ارائه مدارک لازم جهت استطاعت مالی دانشجو حین تحصیل
 • گواهی سلامت

مدارک لازم جهت اخذ بورسیه تحصیلی گرجستان

انواع بورسیه تحصیلی گرجستان

کشور گرجستان دارای انواع دانشگاه ها و مراکز تحصیلی سطح بالا در اروپاست. شما می توانید با گرفتن بورسیه تحصیلی گرجستان از عهده مخارج و هزینه های خود در طول تحصیل بر بیایید. در اکثر اوقات پس از پذیرش شما از شما تعهد گرفته می شود که پس از پایان دوران تحصیل به کشور خود بازگردید.

بورسیه تحصیلی گرجستان برای مقطع کارشناسی

گرفتن بورسیه تحصیلی گرجستان در مقطع کارشناسی با توجه به شرایط کمی سخت به نظر می رسد. اما روش های زیادی برای اخذ این بورسیه در کشور گرجستان وجود دارد. از جمله این روش ها دانستن زبان گرجی و ارائه مدرک معتبر در این زمینه به دانشگاه می باشد. همچنین داشتن مدرک زبان انگلیسی معتبر با نمره خوب در این زمینه کمک کننده می باشد.

شما می توانید دوره های زبان گرجی یا انگلیسی را در ایران بگذرانید سپس با اخذ مدرک نسبت به اخذ بورسیه اقدام کنید. داشتن معدل خوب در دوره متوسطه از جمله موارد مهم در پذیرش تحصیلی می باشد. هزینه های تحصیل در مقطع کارشناسی بسیار مناسب می باشد. شما می توانید با اخذ بورسیه تحصیلی گرجستان این هزینه ها را به طور کامل پوشش دهید. هزینه تحصیل در دوره کارشناسی در حدود 4 هزار دلار می باشد.

بورسیه تحصیلی گرجستان برای مقاطع ارشد و دکترا

اخذ بورسیه تحصیلی گرجستان در این دو مقطع راح تر می باشد. شما می توانید از دوره های زبان ارائه شده هم در کشور گرجستان و هم در ایران استفاده کنید. این دوره ها در کشور گرجستان نیز ارائه می شود که البته هزینه بیشتری دارد. برای زبان انگلیسی مدارک آزمون های تافل و ایلتس معتبر می باشند. هزینه تحصیل سالیانه در مقطع کارشناسی ارشد در حدود 6 هزار دلار و در مقطع دکترا با توجه رشته می تواند تا 10 هزار دلار نیز برسد.

رشته های مختلف ارائه شده در بورسیه تحصیلی گرجستان

از جمله مزایای بورسیه تحصیلی گرجستان امکان تحصیل در رشته های مختلف می باشد. بورسیه تحصیلی گرجستان شامل رشته های مختلفی می شود. اما رشته هایی که در این کشور دارای شرایط بهتری برای اخذ بورسیه تحصیلی گرجستان می باشند رشته های پزشکی، دندانپزشکی، اقتصاد، مدیریت و معماری می باشد. البته رشته های مختلف فنی مهندسی و علوم پایه نیز در دانشگاه های کشور گرجستان تدریس می شود. بورسیه تحصیلی گرجستان فرصت مناسبی برای دانشجویان در رشته های تحصیلی مختلف می باشد تا با اخذ آن دغدغه ای از لحاظ هزینه های اقامت نداشته باشند.

رشته های مختلف ارائه شده در بورسیه تحصیلی گرجستان

هزینه زندگی در کشور گرجستان

هزینه تحصیل برای افرادی که پذیرش تحصیلی دانشگاه های دولتی این کشور را دارند و بورسیه تحصیلی گرجستان را دریافت کرده اند بسیار کم می باشد. هزینه های زندگی در کشور گرجستان بسیار پایین تر از کشور های اروپایی می باشد. شما با توجه به هزینه های اقامت و تمامی مسائل رفاهی در ماه چیزی در حدود 300 دلار نیاز دارید. این میزان هزینه با توجه به اجاره یک واحد آپارتمان و هزینه های جانبی مناسب می باشد. هزینه های تحصیل در دانشگاه های کشور گرجستان نیز متفاوت می باشد. شهریه دانشگاه های کشور گرجستان از حدود 5 هزار دلار شروع شده و تا 10 هزار دلار در سال نیز می رسد. شما می توانید با اخذ بورسیه تحصیلی گرجستان مقدار زیادی از هزینه های خود را پوشش دهید.

مزایا و معایب بورسیه تحصیلی گرجستان

از جمله موارد مورد بررسی برای اخذ بورسیه تحصیلی گرجستان مزایا و موارد مثبت این بورسیه می باشد. در اینجا به تعدادی از مزایای بورس اشاره می شود.

 • دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی خصوصی و دولتی مختلف
 • کشوری با آب و هوایی مناسب و مشابه ایران
 • پایین بودن هزینه های زندگی نسبت به کشور های اروپایی دیگر
 • عدم نیاز به اخذ ویزا
 • معتبر بودن مدارک اکثر دانشگاه های این کشور
 • ایجاد شرایط تحصیل در دانشگاه ها در سه زبان گرجی، انگلیسی و فارسی
 • امکان اخذ اقامت دائم در پایان دوره تحصیل
 • ارائه رشته های تحصیلی مختلف و امکان تحصیل در این رشته ها به زبان انگلیسی
 • کشور گرجستان دارای چندین دانشگاه قدیمی و معتبر است که تعداد زیادی از آن ها در سایت وزارت علوم به عنوان دانشگاه های تایید شده قرار گرفته است.

بورس در کنار داشتن مزایا و نقاط مثبت بی شمار دارای نقاط ضعف و عیب هایی نیز می باشد. در اینجا به تعداد محدودی از معایب بورسیه تحصیلی گرجستان اشاره می کنیم.

 • سخت بودن یادگیری زبان گرجی
 • محدود بودن و کم بودن رشته هایی که به زبان انگلیسی تدریس می شود
 • ارائه رشته های محدود در زمینه فنی و مهندسی

سایر نوشته های بورس تحصیلی:

انواع بورسیه تحصیلی ارمنستان

بورسیه تحصیلی ارمنستان

دانش‌پژوهان علاقه‌مند به ادامه تحصیل برای دست‌یابی به پیشرفت‌های علمی – پژوهشی بیش‌‌تر، در شرایط خوب و استفاده از فرصت‌های برتر دانشگاهی تمایل به استفاده

مطالعه »
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نام کارشناس :
آتنا الوند
نام کارشناس :
فرهان مسعودی
نام کارشناس :
رها قلاوند