بورسیه تحصیلی بلاروس

عناوین مهم این نوشته

شماره تماس مستقیم :

02191096120

آخرین نوشته های بورس تحصیلی

تماس با کارشناسان ( تماس - واتساپ ) :

انواع بورسیه تحصیلی بلاروس

تحصیل در یک کشور اروپایی برای مثال بلاروس طبیعتاً سختی های خاص خود را دارد. یکی از عواملی که می تواند راه تحصیل دانشجویان را سد کند، هزینه های بالای تحصیل می باشد. اما ارائه بورسیه تحصیلی بلاروس می تواند بسیاری از مشکلات دانشجویان را حل کرده و به کیفیت یادگیری و علم اندوزی آنان نیز کمک کند. چرا که دانشجویان با دریافت کمک هزینه و بورس تحصیلی تاحدودی از دغدغه های شان کاسته خواهد شد. ما نیز در این مقاله می خواهیم در ارتباط با همین موضوع یعنی بورسیه تحصیلی بلاروس صحبت کنیم.

کشور بلاروس

بلاروس یکی از کشور های اروپایی است که در شمال شرق این قاره واقع شده است. طبیعتاً این کشور هم مانند دیگر کشور های اروپایی طرفداران بسیاری مخصوصاً برای ادامه تحصیلات دارد. خوب است بدانید که سطح آموزش در بلاروس بسیار بالا است و تقریباً 99 درصد مردم این کشور کاملاً باسواد هستند.

بیش تر خانواده ها تلاش می کنند فرزندانشان را به دانشگاه بفرستند و تحصیلات عالی داشته باشند. اگر چه دانشگاه های این کشور در صدر بهترین دانشگاه های دنیا نیستند؛ اما هزینه ی تحصیلات در دانشگاه های بلاروس بسیار کم تر از دیگر دانشگاه های اروپا می باشد. البته اگر از بورسیه و این امکانات نیز استفاده کنید، هزینه تان باز هم کاهش خواهد یافت. ما نیز در این مقاله می خواهیم کمی بیش تر درباره ی تحصیل در مقاطع مختلف کشور بلاروس با کمک بورسیه صحبت کنیم.

دانشگاه های برتر بلاروس

در کشور بلاروس دانشگاه های دولتی و غیر دولتی بسیاری وجود دارد که شما می توانید در هر یک از آن ها به تحصیل مشغول شوید. البته پیش از این کار و پیش از اقدام برای اخذ بورسیه تحصیلی بلاروس بهتر است با دانشگاه های مختلف این کشور آشنا شوید تا بتوانید بهترین تصمیم را در مورد دریافت بورسیه تحصیلی بلاروس در هر مقطع تحصیلی اتخاذ بکنید.

از جمله بهترین دانشگاه های بلاروس دانشگاه فنی ملی دولتی بلاروس BNTU، دانشگاه علوم اقتصادی بلاروس BGEU، دانشگاه دولتی فنی مهندسی و کشاورزی بلاروس BGAU، دانشگاه ملی دولتی بلاروس BGU، دانشگاه دولتی مهندسی شیمی و مواد بلاروس BSU و …. می باشند. از این بین دانشگاه فنی ملی بلاروس یکی از دانشگاه های مادر در بلاروس است که تقریباً در همه ی زمینه ها دانشجو می پذیرد. هم چنین اگر به دنبال رشته های پزشکی هستید، دانشگاه دولتی علوم پزشکی بلاروس نیز یکی از بزرگ ترین و بهترین دانشگاه های بلاروس در زمینه علوم پزشکی می باشد.

دانشگاه های برتر بلاروس

بورسیه تحصیلی بلاروس

بورس تحصیلی یا بورسیه تحصیلی اساسا کمک هزینه و مبلغی است که از سوی دانشگاه، مراکز علمی و دیگر مراکز به دانشجویان برتر داده می شود. این بورس تحصیلی یک کمک بلا عوض بوده و باعث می شود، اندکی از نگرانی های تأمین مخارج دانشجو برطرف شده و دانشجو تلاش بیش تری در فراگیری علم داشته باشد. راه های مختلفی نیز برای دریافت این بورس تحصیلی وجود دارد و به افراد مختلفی نیز تعلق می گیرد.

البته این بورسیه تحصیلی بیش تر به دانشجویان دوره های ارشد و دکترا اعطا می شود؛ چرا که این افراد اغلب سهم بیش تری در افزایش رتبه علمی دانشگاه داشته و می توانند کارایی بیش تری نیز در زمینه های مختلف داشته باشند. البته به طور محدود تر هم در برخی دانشگاه های بزرگ به دانشجویان لیسانس نیز این بورسیه تحصیلی با شرایط خاصی تعلق می گیرد.

کشور بلاروس نیز مانند دیگر کشور های دنیا در زمینه تحصیلات دانشگاهی بسیار رشد کرده است و به تبع دانشگاه های این کشور نیز برای رفاه بیش تر دانشجویان با استعدادش اقدام به اعطای کمک ها بلاعوض در قالب بورسیه تحصیلی بلاروس می کنند. بورسیه تحصیلی بلاروس شرایط مختلفی داشته و به افراد خاصی نیز تعلق می گیرد. البته خوشبختانه علاوه بر نهاد های دولتی و دانشگاه ها، مؤسسات خصوصی نیز ایجاد شده و به دانشجویان برای دریافت بورسیه تحصیلی بلاروس کمک می کنند. البته ذکر این نکته نیز حائز اهمیت است که بلاروس یکی از ارزان ترین کشور های اروپا در زمینه هزینه های تحصیل می باشد و دانشجویان تحصیلات تکمیلی در این کشور تقریباً بدون دغدغه به تحصیل می پردازند.

شرایط کلی دریافت بورسیه

در کشور بلاروس بورسیه تحصیلی شامل افراد خاصی می شود. به طور کلی سه شرط برای دریافت بورسیه تحصیلی بلاروس و دیگر کشور های جهان وجود دارد. که اگر یکی از این شرایط را داشته باشید می توانید بورسیه تحصیلی بلاروس را دریافت کنید. شرط اول داشتن استعداد بالا و معدل و نمرات عالی می باشد که این مورد خود معیار های دیگری را نیز شامل می شود. برای مثال شما باید معدل بالایی داشته، از سوی استادی توصیه شوید و یا مدرک آیلتس و تافل داشته باشید.

روش دوم دستیار تدریس یا TA می باشد. در این حالت شما به عنوان دستار یکی از اساتید در نظر گرفته می شوید و برخی از کار های استاد نظیر تدریس برخی دروس، برنامه ریزی، اداره جلسات، تصحیح نمرات و… را انجام می دهید. اما روش سوم دستیار تحقیق می باشد. در این روش شما می توانید بخشی از پروژه های تحقیقاتی استاد تان را انجام دهید و در این کار به او کمک کنید.

نکات بسیاری هستند که پیش از درخواست دریافت بورسیه تحصیلی بلاروس باید به آن ها توجه داشته باشید. از جمله این سعی کنید درباره ی همه ی ابعاد موضوع تحقیق کنید و با افرادی که پیش از شما از این بورس تحصیلی استفاده کرده اند نیز مشورت کنید. برای دریافت راحت تر بورس تحصیلی بهتر است در کنار اساتید به عنوان دستیار تدریس یا دستیار تحقیق همکاری داشته باشید و توصیه نامه از آن استاد دریافت کنید، تا بتوانید راحت تر بورسیه تحصیلی بلاروس را دریافت کنید.

سعی کنید همواره در کار های پژوهشی شرکت داشته باشید تا بتوانید رزومه خوبی برای خود بسازید. هم چنین کوشا بودن در تحصیل و کسب معدل و نمرات بالا نیز می تواند در این زمینه به شما کمک فراوانی بکند.

اصول ثبت درخواست بورسیه تحصیلی بلاروس

برای درخواست بورسیه تحصیلی بلاروس بهتر است اصولی و نکاتی را رعایت کنید. پیش از اقدام به این کار زمان مشخص شده برای درخواست بورسیه تحصیلی بلاروس را پیدا کنید و سعی کنید در زمان مقرر اقدام به انجام این کار بکنید. پیش از درخواست بهتر است در مورد بورسیه تحصیلی بلاروس و شرایط و تعهدات آن تحقیق کنید و ببینید آیا این بورسیه تحصیلی می تواند به شما تعلق بگیرد یا خیر.

اگر شما برای دریافت بورسیه تحصیلی بلاروس واجد شرایط بودید بهتر است یک برنامه ریزی دقیق انجام دهید و طبق آن عمل کنید. ابتدا بهتر است تمامی مدارک لازم را تهیه کرده و در دسترس قرار دهید. رزومه خود را کامل کنید. تمامی استعلام های لازم را در دانشگاه محل تحصیل و نهاد های مربوطه دریافت کنید. اگر شرایط ویژه ای دارید. مثلاً دستیار تحقیق هستید، بهتر است از آن استاد بخواهید برای تان توصیه نامه بنویسد.

اصول ثبت درخواست بورسیه تحصیلی بلاروس

انواع بورسیه تحصیلی بلاروس

بورسیه تحصیلی بلاروس انواع مختلفی دارد و به افراد مختلفی نیز تعلق می گیرد. در این جا می خواهیم انواع مختلف بورسیه های تحصیلی بلاروس را معرفی کنیم. البته این را نیز باید بگوییم که این نوع دسته بندی درباره انواع بورسیه به دو شکل انجام می شود. در حالت اول بسته به مقطع تحصیلی دانشجو انجام می شود.

اولین نوع بورسیه تحصیلی بلاروس، بورسیه تحصیلی مربوط به دانشجویان تحصیلات تکمیلی و دانشجویان دکترا می باشد. حالت بعدی به دانشجویان ارشد تعلق می گیرد و در موارد محدود تر برخی دانشجویان کارشناسی نیز می توانند از بورسیه تحصیلی بلاروس استفاده کنند. اما در نوع دیگری از دسته بندی بورسیه ها شامل بورس Fellowship، بورس حذف شهریه، بورس جایزه، بورس وام تحصیلی، بورسیه Grant می شوند. البته این نوع بورسیه ها بدون انجام کار خاصی می تواند به برخی از دانشجویان تعلق بگیرد.

بورسیه دکترا

معمولاً دریافت بورسیه تحصیلی بلاروس در مقطع دکترا کار راحت تری است. البته برای این که شما بتوانید به راحتی این کار را انجام دهید، اصولاً باید از دوره های پیشین یعنی ارشد و کارشناسی به فکر این کار باشید و خود را با انجام مقالات بیش تر و ارتقا رتبه علمی برای دوره ی دکترا آماده کنید. در دوره دکترا بورسیه ای که به شما داده می شود معمولاً شامل این موارد می باشد:

پرداخت حقوق ماهیانه به دانشجویان دکترا- بهره مندی از بیمه درمانی- حذف شهریه های تحصیلی- بلیط هواپیما و اردو و تعطیلات- کمک هزینه تحقیقات و …

بورسیه ارشد

در برخی دانشگاه ها برای دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد نیز بورسیه هایی اختصاص می دهند که قطعاً به نسبت دانشجویان دوره ی دکترا از مزایای کم تری برخوردار می باشند. در این دوره نیز بر اساس رزومه شما و کار هایی که پیش از این انجام داده اید، به شما بورسیه تعلق خواهد گرفت. این بورسیه می تواند شامل موارد زیر بشود:

حذف حداقل 50 درصد شهریه دوره ارشد- دریافت حقوق کم تر از دانشجویان دوره دکترا- دریافت بیمه درمانی- پرداخت هزینه های ایاب و ذهاب دانشجو- تامین برخی هزینه های تحقیقات و کنفرانس ها برای دانشجو

ذکر این نکته لازم است که بگوییم دانشجویان در هر مقطعی از امکانات بورسیه دوره دکترا تا حدودی بهره مند می شوند. اما میزان آن می تواند کم تر از دانشجویان دکترا و فوق دکترا باشد.

بورسیه لیسانس

در دوره ی لیسانس معمولاً به سختی و به صورت کاملاً محدود به دانشجویان بورسیه تحصیلی تعلق می گیرد. البته در برخی دانشگاه ها و در برخی کشور ها این بورسیه به طور پیش فرض به تمام دانشجویان ممتاز دانشگاه تعلق می گیرد و همه ی دانشجویان ممتاز می توانند از این امتیازی که برای شان در نظر گرفته شده است، بهره مند شوند. موارد تحت پوشش این بورسیه پرداخت کمک هزینه به مقدار خاص در یک دوره تحصیلی می باشد که قاعدتاً نسبت به دانشجویان ارشد و دکترا مقدار آن کم تر خواهد بود.

شرایط تمدید بورسیه تحصیلی بلاروس

بورس ها به دو صورت بلند مدت و کوتاه مدت می باشند که برای تمدید آن ها شرایط خاصی وجود دارد. شما می بایست فرم موافقت دانشگاه محل تحصیل تان با بورسیه را دریافت کنید. هم چنین یک فرم درخواست تمدید بورسیه تحصیلی بلاروس را به همراه جزئیات وضعیت تحصیلی و کار هایی که انجام داده اید، باید ارائه کنید. علاوه بر این شما می بایست موافقت نمایندگی علمی ایران در آن کشور را نیز اخذ کنید. هم چنین باید دلایل خود برای تمدید بورسیه تحصیلی بلاروس را نیز ارائه دهید. با همه ی این کار ها شما می توانید بورس تان را یک دوره ی دیگر تمدید کنید.

انواع بورسیه تحصیلی بلاروس

موسساتی که بورسیه تحصیلی بلاروس را ارائه می کنند

چندین موسسه در کشور بلاروس وجود دارند که برای برخی از دانشجویان با استعداد و نمونه بورسیه تحصیلی بلاروس را در نظر می گیرند. در این جا می خواهیم به معرفی این سازمان ها بپردازیم. شما نیز اگر در بلاروس تحصیل می کنید، برای اخذ بورسیه تحصیلی بلاروس می بایست به نهاد ها درخواست بدهید. این نهاد ها شامل بورس دولت ملی بلاروس، بورس نهاد ریاست جمهوری بلاروس و بورس سازمان های غیر دولتی می شوند.

بورس ملی بلاروس با کمک دولت بلاروس هر ساله تنظیم می شود و به دانشجویان تعلق می گیرد. معمولاً در هر ماه 1 میلیون روبل می باشد. بورس ریاست جمهوری عمدتاً برای دانشجویان ارشد و تحصیلات تکمیلی در نظر گرفته می شود و به صورت یک مسابقه به افراد برگزیده اعطا می شود. بورس سازمان های غیر دولتی، همان طور که از نامش پیدا است توسط سازمان ها و نهاد های خصوصی و خیریه ها جمع آوری شده و به دانشجویان منتخب اعطا می شود.

مزایا و معایب بورسیه تحصیلی بلاروس

مزایای اخذ بورسیه تحصیلی بلاروس به مراتب بیش تر از معایب آن است. البته شاید بهتر باشد بگوییم تعهداتی که باید در قبال دریافت بورسیه تحصیلی بلاروس به آن ها عمل کنیم، به عنوان یک مشکل یا به تعبیری عیب شناخته شده است. اما مهم ترین مزیت استفاده از بورسیه تحصیلی بلاروس از بین رفتن بخش عمده ای از دغدغه های دانشجویان برای تأمین نیاز های مادی شان می باشد. اگر چه این کمک هزینه آن قدر ها هم زیاد نیست، اما می تواند دلیلی باشد که دانشجویان برای تأمین مخارج خود مجبور به کار کردن نشوند.

از دیگر مزایای بورسیه تحصیلی بلاروس بهره مند شدن از بیمه می باشد. شما هم چنین با اخذ بورسیه تحصیلی بلاروس می توانید به بهبود وضعیت تحصیلی خود نیز کمک کرده و مدارج خود را ارتقا بدهید. اما سختی کار دریافت بورسیه تحصیلی بلاروس یکی از معایب آن است. البته شرایط اخذ این بورسیه نیز از دیگر معایب آن می باشد که باید شرایط خاصی را داشته باشید. علاوه بر این شما ملزم به انجام تعهدات بسیاری نیز خواهید شد.

سایر نوشته های بورس تحصیلی:

تحصیل در کرواسی

بورسیه تحصیلی کرواسی

تحصیل در بهترین مراکز دانشگاهی با امکانات عالی آموزشی و همچنین اساتید و مدارک دانشگاهی معتبر از دغدغه ها و خواسته هر دانشجو و فرد

مطالعه »
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نام کارشناس :
آتنا الوند
نام کارشناس :
فرهان مسعودی
نام کارشناس :
رها قلاوند