بورسیه تحصیلی ارمنستان

عناوین مهم این نوشته

شماره تماس مستقیم :

02191096120

آخرین نوشته های بورس تحصیلی

تماس با کارشناسان ( تماس - واتساپ ) :

انواع بورسیه تحصیلی ارمنستان

دانش‌پژوهان علاقه‌مند به ادامه تحصیل برای دست‌یابی به پیشرفت‌های علمی – پژوهشی بیش‌‌تر، در شرایط خوب و استفاده از فرصت‌های برتر دانشگاهی تمایل به استفاده از یک فرصت‌ بورس تحصیلی مناسب با شرایط و علایق خود دارند. بورسیه تحصیلی ارمنستان می‌تواند برای برخی از این دانش‌پژوهان فرصت مناسبی باشد. در اینجا به ارائه مطالبی از انواع بورسیه‌ تحصیلی ارمنستان و شرایط، مزایا و معایب آن و در نهایت اطلاعات مفید در مورد بورسیه کشور ارمنستان پرداخته شد.

بورسیه تحصیلی چیست

ادامه تحصیل دانشجویان با تقبل هزینه‌های تحصیل از طرف دانشگاه‌ها، دولت‌ها، شرکت‌های خصوصی یا مراکز خیریه را بورس می‌گویند. واژه بورسیه برای افرادی به کار گرفته می‌شود که بورس‌های تحصیلی را دریافت می‌نمایند، در حالی‌ که بورس به شرایط تحصیلی که توسط مراکز علمی – پژوهشی ارائه می‌شود گفته می‌شود.

تحصیل در کشور ارمنستان

دوره آموزش ابتدایی در این کشور 8 ساله و دوره دبیرستان 2 ساله است. با گذراندن این دور‌ه ها مدرک دیپلم دریافت می‌کنند و مجاز به ادامه تحصیل در آموزش عالی هستند. آموزش عالی این کشور در سه سطح کارشناسی (دیپلم تخصصی)، کارشناسی ارشد و دکتری است که تحت نظارت وزارت آموزش و علوم ارمنستان می باشد.

بورسیه تحصیلی ارمنستان

ارمنستان در مرز شمالی غربی ایران قرار دارد، این کشور همسایه و به‌ویژه ایروان پایتخت این کشور دانشگاه‌های بسیاری دارد که انواعی از بورسیه تحصیلی ارمنستان در رشته‌های متنوع به کشورهای دیگر ارائه می‌دهند. فاصله کم به ایران موجب شده حدود 3000 دانشجوی ایرانی در شهر ایروان مشغول به تحصیل باشند.

شرایط دریافت بورسیه تحصیلی ارمنستان

متقاضیان دریافت بورس تحصیلی ارمنستان می‌بایست رزومه علمی – پژوهشی قوی و سابقه اخلاقی و رفتاری و سایر مدارک خود را به شورای مرکزی بورس برای تأیید ارسال نمایند. مدارک شامل موارد ذیل می‌باشد:

  1. مدارک شناسنامه و عکس
  2. ارائه مدرک لیسانس برای دریافت بورس در مقطع کارشناسی ارشد و ارائه مدرک فوق‌لیسانس برای دریافت بورس در مقطع دکتری
  3. ارائه ریز نمرات مدارک فوق
  4. ارائه مدرک GRE یا آیلتس با نمره بالاتر از میانگین
  5. مدرک قبولی در امتحانات ورودی دانشگاه‌های ارمنستان
  6. ارائه توصیه‌نامه اساتید دانشگاه محل تحصیل مقطع قبلی خود
  7. رزومه فعالیت‌های علمی – پژوهشی
  8. ویزای کشور ارائه‌دهنده بورس تحصیلی
  9. گواهی سلامت از ایدز، هپاتیت و سایر بیماری‌ها
  10. گواهی عدم سوءسابقه و عدم اعتیاد

با مراجعه به وب‌سایت ارائه‌دهندگان بورسیه تحصیلی ارمنستان، به اطلاعات دقیق‌تر و کامل‌تر از نحوه ارائه بورسیه مؤسسه مورد نظر خود دست‌ یابید. دانشجویان بورس می‌توانند در کنار تحصیل خود، زبان انگلیسی را نیز بیاموزند. مؤسسه‌های آموزش زبان در ارمنستان بسیار معتبر است و در سطح بین‌المللی می‌باشند.

این کشور میزبان برگزارکننده دوره‌های آیلتس و تافل است. دوره زبان در ارمنستان در همه سطوح خود که شامل دستور زبان، مهارت نوشتن، مهارت گوش دادن، صحبت کردن و خواندن است، ارائه می‌شود .آزمون آیلتس در دو سطح عمومی و پیشرفته برگزار می‌شود که دریافت نمره 6 تا 7 سطح پیشرفته برای بورسیه تحصیلی ارمنستان الزامی است. هزینه دوره‌های زبان در ارمنستان حدود 200 تا 300 دلار است. مدارک مورد نیاز برای شرکت در دوره‌های زبان ارمنستان شامل مدارک شناسایی، آخرین مدرک تحصیلی، گواهی عدم سوءپیشینه، گواهی سلامت پزشکی و پاسپورت می‌باشد.

انواع بورسیه تحصیلی ارمنستان

بورسیه تحصیلی ارمنستان به دو صورت دولتی و غیردولتی است که به‌ طور کلی سه نوع بورسیه تحصیلی ارمنستان ارائه می‌شود، بورس دولت جمهوری ارمنستان که بر اساس توافق‌نامه‌ای به دانشجویان بین‌المللی واجد شرایط بورسیه، تمام هزینه‌های دانشجو این بورسیه توسط دولت ارمنستان تأمین می‌گردد. بورس معاف از شهریه تنها هزینه تحصیل دانشجو بورسیه را متقبل می‌شود و هزینه‌های زندگی بر عهده خود دانشجو است، و نوع دیگر بورسیه در این کشور، بورسیه 70 کشور تعیین‌شده دنیاست که شهریه رایگان را در برمی‌گیرد و دانشجویان ایرانی نیز جزء این 70 کشور هستند.

در بورسیه‌های غیر دولتی میزان هزینه‌های دریافتی توسط مؤسسه‌های آموزشی – پژوهشی به عواملی چون رشته، توانایی‌های فردی و فعالیت‌های اجتماعی، نوع دانشگاه و … بستگی دارد.  بورسیه تحصیلی ارمنستان در انواع مقاطع تحصیلی لیسانس، تحصیلات  تکمیلی، دستیار تدریس، دستیار تحقیق و … می‌باشد، در ذیل به آن‌ها اشاره شده است.

انواع بورسیه تحصیلی ارمنستان

بورسیه تحصیلی ارمنستان در مقطع لیسانس

بورس تحصیلی در مقطع کارشناسی 4 ساله است، ارائه مدرک ترجمه‌شده دیپلم و مدرک پیش‌دانشگاهی برای دریافت بورس الزامی است. آن دسته از متقاضیانی که مدرک پیش‌دانشگاهی ندارند می‌توانند با گذراندن دوره یک‌ساله پیش‌دانشگاهی که برگزار می‌گردد و زبان انگلیسی و دروس عمومی مرتبط با رشته تحصیلی خود مدارک خود را تکمیل کنند. معدل دیپلم حداقل باید 14 باشد و رشته دبیرستان و پیش‌دانشگاهی یکی باشد.

بورسیه تحصیلی ارمنستان در مقطع کارشناسی ارشد پیوسته

بورس تحصیلی در این مقطع تحصیلی 5 ساله است و داشتن مدرک دیپلم برای این بورسی الزامی است. با گذراندن این مقطع تحصیلی، مدرک تخصص حرفه‌ای دریافت می‌شود که دانش‌آموخته مجاز به فعالیت در مشاغل تخصصی هست. داشتن این مدرک تحصیلی مجاز به ادامه تحصیل در مقطع دکتری نیز می‌باشد.

بورسیه تحصیلی ارمنستان در مقطع کارشناسی ارشد

این دوره از بورسیه تحصیلی ارمنستان 6 ساله است.

بورسیه تحصیلی ارمنستان در مقطع دکتری

بورسیه تحصیلی ارمنستان در مقطع دکتری 3 ساله است.

کمک‌ هزینه‌های تحصیلی در این دوره‌ها معمولاً به این صورت است که در زمان ارسال تقاضای بورسیه از طرف متقاضی می‌بایست درخواست دریافت کمک‌ هزینه اعلام گردد و دانشگاه با بررسی آن، میزان کمک‌ هزینه و شرایط دریافت را در برگه پذیرش اعلام دارد.

بورسیه تحصیلی ارمنستان از نوع دستیار تدریس (TA)

در این از بورسیه تحصیلی ارمنستان  فرد با هدف کمک به استاد برای تدریس در کلاس یا آزمایشگاه بورسیه می‌شود و وظایفی چون تصحیح اوراق و شرکت در جلسات آموزشی را دارد.

بورسیه تحصیلی ارمنستان از نوع دستیار تحقیق (RA)

فرد در این نوع بورس تحصیلی ارمنستان به‌عنوان دستیار پروژهای تحقیقاتی پذیرفته می‌شود و هزینه‌های آن از بودجه‌ پروژه‌ها به دست می‌آید. متقاضی باید در زمان پذیرش، با انتخاب استاد راهنما در دانشکده موردنظر شرایط علمی و علایق خود را در میان بگذارد تا به ‌تأیید اعضای هیئت‌ علمی برسد. مبلغ هزینه تحصیل بستگی به شرایط متقاضی و استاد راهنما دارد.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد کشور ارمنستان، ارائه یک مقاله علمی از پایان‌نامه در مجلات معتبر که دارای نمایه (Index) بین‌المللی و ضریب تأثیر (Impact Factor) خوبی باشد، در این کشور الزامی است. در مقطع دکتری نیز ارائه دو مقاله علمی از پایان‌نامه ضروری است. موضوع مقاله می‌بایست هم‌راستا با رساله دکتری باشد و توسط حداقل دو عضو هیأت علمی مربوطه بررسی‌ شده باشد.

چاپ مقاله در نشریات علمی پژوهشی منتشره در ارمنستان باشد، نشریات در کشورهایی چون روسیه، بلاروس، اوکراین، لهستان، رومانی، بلغارستان، چک، اسلواکی، اسلوونی، لتونی و لیتوانی، با این شرط که دانشجو از کشور منتشر کننده نشریه نباشد، نیز بلامانع است.

بورسیه تحصیلی ارمنستان از نوع دستیار تدریس (TA)

مزایا و معایب بورسیه تحصیلی ارمنستان

برای انتخاب سرنوشت‌سازی چون ادامه تحصیل در یکی از کشورهای خارجی، بررسی تمام جوانب این انتخاب و دست‌یابی به برنامه‌ای جامع بسیار ضروری است. از این‌ رو در نظر گرفتن نکاتی چون استطاعت مالی، شرایط و هزینه‌های زندگی در آن کشور، اطاعات کافی از رشته و مرکز علمی موردنظر، مهم می‌باشد. همچنین پیش‌بینی شرایط شغلی و زندگی آینده خود با انتخاب این مسیر سرنوشت‌ساز به‌صورت آگاهانه باید مد نظر گرفته شود.

مزایای تحصیل در یک کشور خارجی چون ارمنستان می‌تواند به تجربه زندگی مستقل، تجربه یک فرهنگ زندگی دیگر، تجربه سفر، تجربه احساس رضایت و تحصیل در رشته موردعلاقه خود و در نهایت دستابی به یک رزومه پربار منجر شود. در حالی‌ که این انتخاب می‌تواند معایبی هم داشته باشد. ازجمله فشار مالی، ارتباط با مردمان محلی به دلیل هم‌ زبان نبودن و تفاوت اعتقادات و سایر مشکلات فرهنگی باشد.

به‌طورکلی هزینه‌ زندگی و تحصیل در ارمنستان پایین است، در حدود 400 تا 500 دلار در ماه هزینه زندگی می‌باشد و هزینه تحصیلی در حدود 1800 تا 4000 دلار است. یکی از معایب بعضی از مراکز ارائه‌دهنده بورسیه تحصیلی ارمنستان، تدریس به زبان ارمنی است که داشتن مدرک دوره 6 ماهه آموزش زبان ارمنی لازم است و داشتن مدارک آیلتس و تافل برای دانشگاه‌هایی که به زبان انگلیسی تدریس می‌شود، ضروری می‌باشد.

این کشور مانند کشورهای اروپایی و آمریکایی اقامت و تابعیت نمی‌دهند و حتی شرایط مناسبی مانند بسیاری از دانشگاه‌های اروپایی نظیر اتریش و آلمان و … که تحصیل رایگان است، در بسیاری از دانشگاه‌های ارمنستان نیست، و این از معایب بورسیه تحصیلی ارمنستان است. این نکته نیز مهم می‌باشد که همه دانشگاه‌های ارمنستان از اعتبار علمی – پژوهشی لازم برخوردار نمی‌باشند و بررسی اعتبار دانشگاه‌ها و مراکز علمی از وزارت علوم ایران ضروری است.

دانشگاه های برتر ارائه‌دهنده بورسیه تحصیلی ارمنستان

بورسیه تحصیلی ارمنستان در رشته‌های تحصیلی چون کشاورزی، علوم پایه، علوم انسانی، هنر، مهندسی، پزشکی و … در دانشگاه‌های برتر این کشور ارائه می‌شود. از بهترین‌ دانشگاه‌های ارمنستان می‌توان به دانشگاه دولتی ایروان، دانشگاه آمریکایی ارمنستان، دانشگاه پلی تکنیک ارمنستان، کنسرواتوار دولتی ایروان، دانشگاه اروپایی ارمنستان، دانشگاه اقتصاد ارمنستان و دانشگاه فرانسوی ایروان اشاره نمود. در ذیل به معرفی چند دانشگاه برتر پرداخته‌ شده است.

دانشگاه ملی ایروان

بزرگ‌ترین دانشگاه در ارمنستان، دانشگاه ملی ایروان است. آموزش در این دانشگاه به سه زبان ارمنی، انگلیسی و روسی انجام می‌شود و در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری بورسیه تحصیلی ارمنستان می‌پذیرد.

این دانشگاه دارای دانشکده‌های آماده‌سازی دانشجویان خارجی در رشته های تاریخ (تاریخ، هنرهای زیبا، مطالعات فرهنگی)، زبان شناسی ارمنی، شیمی، فیزیک، اقتصاد، ریاضی، زیست‌شناسی، جغرافی، زمین‌شناسی، حقوق، زبان‌شناسی روسی، مطالعات شرق‌شناسی، روزنامه‌نگاری، فلسفه و روانشناسی، داده‌ورزی و ریاضیات کاربردی، رادیو فیزیک، علوم اجتماعی، ریاضیات و مکانیک، زبانشناسی رومی- آلمانی، روابط بین‌الملل و الهیات است.

دانشگاه بین‌المللی اوراسیا

دو نوع بورسیه جانز و آدوریان، هزینه‌های بورسیه تحصیلی ارمنستان در این دانشگاه را پوشش می‌دهند.

دانشگاه ملی آکواریان ارمنستان

این دانشگاه هرساله 16 بورس تحصیلی ارائه می‌دهد که برای دریافت بورسیه توسط این دانشگاه، داشتن سابقه تحصیلی و فعالیت‌های آموزشی و اجتماعی مهم می‌باشد.

سایر نوشته های بورس تحصیلی:

تحصیل در یونان

بورسیه تحصیلی یونان

دریافت بورسیه تحصیلی در خارج از کشور این روز ها در بین دانشجویان بسیار پر رونق شده است. دانشجویان زیادی علاقه به تحصیل در کشورهای

مطالعه »
انواع بورسیه تحصیلی رومانی

بورسیه تحصیلی رومانی

موقعیت جغرافیایی کشور رومانی بسیار عالی است و در اروپای مرکزی قرار گرفته است. این موقعیت سبب شده است که این کشور پیشرفت های زیادی

مطالعه »
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نام کارشناس :
آتنا الوند
نام کارشناس :
فرهان مسعودی
نام کارشناس :
رها قلاوند